Tehetséget igényel a tehetség felismerése is

Ha van valami, ami ritkább még a tehetségnél is, az magának a tehetségnek a felismerése, mondta egyszer egy képességeit tekintve bizonyára tehetséges pszichológus. Az alap- és középiskolák diákjai között számos olyan tanuló akad, aki az átlagosnál magasabb szellemi képességei révén kiemelkedik a kortársai köréből.

Ha van valami, ami ritkább még a tehetségnél is, az magának a tehetségnek a felismerése, mondta egyszer egy képességeit tekintve bizonyára tehetséges pszichológus. Az alap- és középiskolák diákjai között számos olyan tanuló akad, aki az átlagosnál magasabb szellemi képességei révén kiemelkedik a kortársai köréből. Vannak diákok, akik valamelyik tárgyból sokkal több ismeret elsajátítására képesek, mint átlagos képességű osztálytársaik. Felmerülhet a kérdés, a gyerekeknek vajon lehetőségük nyílik-e a hazai iskolarendszer biztosította körülmények között kibontakoztatni tehetségüket, vajon figyelünk-e eléggé különleges képességű gyerekeinkre, képesek-e a pedagógusaink a gyerekekben sok esetben csak mélyen megbúvó tehetség nyomait felfedezni, továbbá a tehetséggondozásnak mely módozatait alkalmazzák iskoláinkban.

Nagyon sok múlik azon, hogy a pedagógus időben felismeri-e az osztályában tanuló tehetséges gyereket. A pedagógus felelőssége tehát nyilvánvaló, a tehetség felismerése a tanártól is megkövetel némi különleges képességet, érzéket a kimagasló teljesítmények felismerése iránt. A pedagógiai főiskolások és tanár szakos egyetemisták felsőfokú tanulmányaik során aligha sajátíthatják el a tehetségek felfedezésének módját, és azokat a pedagógiai módszereket, melyekkel a későbbiekben elősegíthető a diákok kivételes szellemi képességeinek fejlesztése. A gyakorló pedagógusokat nincs aki felkészítse az ebből a szempontból rájuk váró feladatokra. Hiába bizonyul tehetségesnek a diák valamely tárgyból, megfelelő ösztönzés és foglalkozás hiányában kihasználatlanok maradnak képességei. Nem csupán a személyi feltételek hiánya okozhatja azonban a tehetséges tanulók elkallódását, az iskolák műszaki ellátottsága is befolyásolja a kivételes képességű gyerekek képzésének minőségét. Azokban az oktatási intézményekben, ahol például nincs megfelelő számú és minőségű számítógép, a számítástechnikai ismeretek tárgyában esetleg ügyes diák nem fejlesztheti képességeit, így azok jó időre, rosszabb esetben mindvégig kiaknázatlanok maradnak. (RV)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?