Egyelőre különórák

A tehetséggondozás az alap- és a középiskolák javarészt közismereti tárgyakat oktató pedagógusaira is számos megoldandó feladatot hárít.

A tehetséggondozás az alap- és a középiskolák javarészt közismereti tárgyakat oktató pedagógusaira is számos megoldandó feladatot hárít. Ha a tanár azt tapasztalja, hogy az osztályban, amelyben tanít nem csupán átlagos képességű diákok találhatók, hanem valamilyen szempontból tehetségesebb tanítványok is, különféle eszközök és módszerek állnak a rendelkezésére a gyermek különleges szellemi képességeinek fejlesztésére. Az alap- és középiskolák többségében a tehetséggondozás alapvető formáját elsősorban a gyermekek felkészítése a tanulmányi versenyekre és vetélkedőkre jelenti. Ennek részeként a tanár adott esetben különórát is tart az ügyesebb, tehetségesebb diákjai számára. A többi mellett a Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában is ezt a módját választják a tehetségek felkarolásának, tudtuk meg az oktatási intézmény igazgatójától, Nagy Ernőtől. Leginkább a matematikai, a fizikai és a nyelvi tanulmányi versenyek a kedveltek a gyerekek körében. A diákok felkészítése a gyakorlatban annyit jelent, hogy a tanárok a kötelezően megtartandó, előírt mennyiségű tanítási órákon kívül külön is foglalkoznak kiemelkedő szellemi képességről tanúskodó nebulókkal. Természetesen a tehetséggondozásnak nemcsak ezt az egy típusát alkalmazzák az alap- és a középiskolákban. Az iskolák zömében az intézményen belül többfajta tagozatot is működtetnek, a két legismertebb és leginkább elterjedt típus a nyelvi és a természettudományi tagozat. Ez utóbbit a köznyelv matematikaosztály néven tartja számon. Gyakorlatilag ezekbe az osztályokba tömörítik a jobb képességű gyerekeket. A nagymegyeri alapiskolában például szülői értekezlet keretében beszélik meg a tanítók és a tehetséges, jó tanulmányi eredményeket elérő gyerekek szülei, hogy a felsőbb évfolyamokban melyik tagozaton tanuljon tovább a kisdiák, aki tudásáról számot adva, feladatlapok kitöltése révén, valamint előzetes eredményei alapján sorolódik be a tagozatok valamelyikébe. A speciális tagozatok diákjai számára hetente megemelt óraszámban tanítanak idegen nyelvet, matematikát, fizikát vagy például kémiát. A pedagógusnak alkalma nyílik egy adott tárgyban a szélesebb körű ismeretek átadására is, valamint mélyebben behatolni a tananyagba. A tehetséggondozás történhet olyan módon is – és erre is van példa a nagymegyeri magyar iskolában –, hogy a diákok oktatása úgynevezett osztott tanítási órák keretében zajlik. A jobb képességű diákokat elkülönítik a gyengébb szellemi képességű, kevésbé tehetséges társaiktól, így minden tanuló önmagához mérten azonos tempóban haladhat a tananyag átvétele során.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?