Sokféle út létezik

A választás kérdése a felvételi jelentkezési határidőhöz közeledve egyre aktuálisabbá válik. Még egy hónap áll a 2004-es év felvételizők rendelkezésére ahhoz, hogy döntsenek – merre induljanak tovább.

A pályaválasztással kapcsolatban a diákok leggyakrabban arról számolnak be, hogy egyfajta kényszerként, nehéz döntési helyzetként élik meg a középiskola utolsó előtti félévét. Mindenki azt szeretné tudni tőlük, amire eddig alig-alig fordítottak gondot: milyen pálya mellett döntenek. A korábbi évek szinte csak azzal teltek, hogy szüleik, tanáraik bíztatták őket, ők pedig tanultak, igyekeztek matematikából, történelemből és magyarból minél jobb jegyeket szerezni. De mire is lesz mindez jó a későbbiekben? Fogós kérdés, legalábbis első ránézésre.

Mi leszek, ha nagy leszek?

A tapasztalatok szerint ez a döntés – mi leszek, ha nagy leszek? – időben egyre előbbre csúszik. Akik emelt szintű érettségit tesznek majd a felvételi kiváltására, gyakran évekkel korábban kénytelenek átgondolni, mely tantárgyakat kellene emelt óraszámban választaniuk, hogy álmaik pályájára felkészítő képzési formában részesüljenek.

Milyen ötletekkel lehetne támogatni a döntést? Az egyik, és talán leginkább eredményre vezető módszer a pályaválasztáshoz, ha nyitott szemmel és szívvel járunk a világban. A pályák, foglalkozások itt vannak körülöttünk. Érdemes megkeresni a lehetőségeket, hogy közvetlen, személyes élményeket szerezzünk a kiszemelt pályák hétköznapjairól. Ki lehet próbálni a szünidőben, esetleg iskola mellett bizonyos foglalkozásokat, azoknak egyes elemeit. Például megtapasztalni, szívesen dolgoznánk-e emberekkel, vagy inkább tárgyakkal. Akarunk-e kreativitást igénylő, vagy állandó kihívást jelentő munkát végezni, vagy maradnánk a tények, adatok és számok feldolgozásánál. Beszélgethetünk olyan emberekkel, akik láthatóan jól érzik magukat a munkahelyükön. Megpróbálhatjuk megérteni: mi lehet egy adott foglalkozás titka, szépsége, mi mindenre lehet szükségünk az adott pályán a sikerhez.

A pályák megismerése mellett fontos tényező az önismeret. A pályaválasztási döntés, amire az első pontot a felvételi jelentkezéssel teszi fel egy diák, hosszú folyamat eredménye. Benne van az élet első 18 évének minden fontos tapasztalata, igénye és vágya. Fontos, hogy a döntés olyan irányba mutasson, amerre szíve szerint indulna a jelentkező. Nem azért, mert a divat diktálja, mert az osztálytársai választják – esetleg szülei tervezik. Hanem azért, mert az adott területen szeretne valamit megvalósítani, érdekli, vonzza a feladat, a mindennapok során megoldandó kérdések. (f, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?