Segítség, pályaválasztás!

Az utolsó éves középiskolá-sok gyakran az utolsó pillanatban döntik el, milyen irányban, melyik felsőoktatási intézményben szeretnének továbbtanulni. A döntés ugyanis egyáltalán nem olyan könnyű, mint gondolnánk.

„A szüleimnek még könnyű volt – gondolhatják a pálya- és intézményválasztás előtt álló fiatalok. Kitanultak valamilyen szakmát, elvégeztek egy egyetemet vagy főiskolát, és biztosak lehettek abban, hogy a következő évtizedekben ugyanott dolgozhatnak, nem fenyegeti semmi munkahelyüket, szinte mindenkit ismertek a szakmában, a pozíciókért folyó versenyfutás is kisebb volt.“ Az elmúlt tizenegynéhány évben azonban megváltozott a világ. Szakmák tűntek el a süllyesztőben, és eddig soha nem látott foglalkozások születtek, olyanok, amelyekről a szülők és a tanárok sem tudnak túl sokat mondani. Ebben a helyzetben a választás is nehezebb, amelyhez az egyéni érdeklődés megismerése jelenti a kulcsot.

A modern pályaválasztási tanácsadás az érdeklődési irányokhoz kapcsolódóan hat fő foglalkozási területet különböztet meg, ezek segítségével próbálja meghatározni az egyes foglalkozásokhoz szükséges készségek körét. A pszichológusok úgy vélik: a személyes érdeklődés jelentős mértékben meghatározza, milyen tevékenységeket részesítenek előnyben a fiatalok. Ezek révén egyes területeken nagyon jó készségekre tehetnek szert, amelyeket későbbi életük során alkalmazni tudnak majd, és segítségükre lesz a pályaválasztásban is. Igazán hatékonyan és eredményesen csak az tud dolgozni felnőttként, aki az érdeklődésének, képességeinek és készségeinek megfelelő munkakört talál magának.

A hat fő érdeklődési irány és a hozzájuk kapcsolódó szakmacsoportok a következők:

1. Gyakorlati-technikai irányultság

A csoportba tartozók kedvelik az erőkifejtést, koordinációt és kézügyességet igénylő tevékenységeket, amelyeket kézzelfogható, látható eredményt hoznak. Elsősorban mechanikai, technikai, elektrotechnika és mezőgazdasági területen érdemes munkát keresniük.

2. Elméleti, kutató tevékenység

A csoportba tartozók a fizikai, biológiai és kulturális jelenségek megfigyelését, kutatását érzik kihívásnak, erősségüket elsősorban a matematikai és természettudományi eredményeik, a reáltárgyak jelentik.

3. Művészeti, nyelvi irányultság

Az ilyen személyek nyitott, kevésbé kötött helyzetekben szeretnek dolgozni, keresik a művészi önkifejezés lehetőségét, kedvelik azokat a munkahelyeket, ahol kiélhetik kreativitásukat. Elsősorban a nyelvi, művészeti, zenei, színjátszói és írói tevékenységi területeken érdemes munka után kutatniuk.

4. Szociális irányultság

Előnyben részesítik azokat a tevékenységeket, amelyet a tanításhoz, az oktatáshoz, az ellátáshoz, az ápoláshoz, a segítségnyújtáshoz kapcsolódnak. Erősségük a társas kapcsolatok területén keresendő.

5. Vállalkozói irányultság

A csoportba tartozók azokat a tevékenységeket részesítik előnyben, ahol a nyelv vagy más eszközök segítségével mások felett befolyást gyakorolhatnak, mozgósíthatják őket valamely cél érdekében, motiválhatják, irányíthatják őket. Erősségük a meggyőzés és vezetői képességeik.

6. Konvencionális, hagyománykövető irányultság

Kedvelik a szabályokhoz igazodó, szervezett munkavégzést, az adatokkal való foglalkozást, mint a nyilvántartások vezetését, rendszerezését, az igazgatási munkákat. Elsősorban számoláshoz kapcsolódó, illetve az üzleti élet területén érdemes munkát keresniük.

A fenti érdeklődési irányok kombinációival a legtöbb foglalkozás szakmai követelményeinek valamelyike leírható. Még mindig nem késő elgondolkodni azon, hogy a fenti alapján mely szakterületen érdemes szerencsét próbálni! (f, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?