Pályázatírásról mindenkinek II.

Ebben a cikksorozatban a pályázat leíró részei kerülnek terítékre. A pályázatnak ez a része számos kisebb elemből tevődik öszsze, ezért a körültekintés fokozottan fontos.

A pályázó bemutatása

Itt fel kell tüntetnünk a szervezet teljes nevét, be kell mutatnunk céljait, filozófiáját. Ajánlott, ha felsoroljuk szervezetünk eddigi munkáját, legjelentősebb eredményeinket, fő tevékenységünket. Fontos a szervezet felépítésének leírása, ezen belül tagjainak, aktivistáinak száma, valamint tagjainak együttműködése más szervezetekkel. Tüntessük fel az anyagi erőforrásokat és azok származási helyét, ha lehet, egészítsük ki azokat különféle referenciaanyagokkal. Nem szerencsés az összes eddig begyűjtött pénzforrást feltüntetni, célszerű csak azok említésszintű megjelenítése. Állítsunk össze a szervezet eddigi munkájának külső és belső értékelését támogatólevelekből kiemelt idézetek csatolásával. A bemutatkozás legyen formailag öszszeszedett, átlátható és logikusan megszerkesztett.

A megoldandó probléma ismertetése

Ez az egész pályamunka legkritikusabb pontja, mert ez mutatja be a pályázat mögött meghúzódó okokat. Amennyiben szükséglet-kielégítés jellegű a pályázat, akkor ez a rész a célcsoport azon általános körülményeire, hiányaira mutat rá, amelyek megváltoztatása a cél. A pályázat célja probléma-megoldás, a konkrét helyzetek ismertetése a logikus. A pályázat megírásakor, a támogató kiválasztásakor körültekintően kell eljárnunk. A bemutatott probléma hátterébe bele kell illenie a pályázó szervezet céljainak, terveinek. E rész hivatott arra, hogy bemutassa azokat a tényeket és bizonyítékokat, amelyek a pályázó érintettségét, tapasztaltságát mutatják az érintett területen. Fontos, hogy szükséglet vagy a probléma legyen előtérben, s nem a pályázó igényei.

A program céljai

A célok megfogalmazásánál a pályázó azt írja le, mi lesz az eredménye annak, ha ő nyeri meg a pályázatot. Tipikus probléma, amikor a pályázók a módszereket és a célokat összekeverik. A program célmeghatározásánál ilyen jellegű, eredményre utaló szavakat érdemes használni: növelni, csökkenteni, megszüntetni, elterjeszteni. Logikailag ésszerű a célt először és külön ismertetni, főleg egy hosszabb pályázat esetében. Ez a rész bemutatja a célcsoportot, hogy milyen végeredményt vár velük kapcsolatban és magában foglalja a célok megvalósulásának várható idejét.

Megoldást segítő módszerek

Világosan összefoglalja a tervezett tevékenységeket, leírja a tevékenységek egymás utáni sorrendjét és kapcsolódását. Megmagyarázza, hogy miért pont az adott módszert választotta a pályázó. A módszerek bemutatása során két fontos alapkövetelmény az érthetőség és az igazolhatóság. Ha a pályázat rendelkezik megfelelő probléma- és célleírással, akkor a módszerek leírása akár tömör is lehet. Fontos, hogy egyik rész se legyen hosszabb, mint amit a pályázat megszab. Egy-egy hoszszabb részt célszerű rövidebb fejezetekre bontani, felsorolást alkalmazni. Tipp: ajánlatos egy időtáblázat összeállítása a módszerek és a tevékenység lefolyásának ábrázolására.

Értékelés

A pályázat várható eredményeit érdemes már előre értékelni. Ezt az értékelést aztán majd már csak össze kell hasonlítani a valódi eredményekkel. De az előzetes értékelés még nem tartalmazhatja a költséghatékonyságot, vagy a résztvevők számát, hiszen azok még nem valósultak meg. Az értékelés megtervezésénél az első fontos lépés a tevékenység céljainak a tisztázása. Ezután értékelhetjük a munkánkat vagy az eredményeket vagy mindkettőt. Fontos világossá tennünk, hogy miért épp az adott értékelési módot választottuk. A legfontosabb annak eldöntése és megindoklása, hogy külső vagy belső szakember végzi el az értékelést, és miért pont ő. Ezután következik az értékelési és kritériumrendszer felállítása, az adatgyűjtő- és rendszerező módszerek leírása. Végső soron felajánlja a program végi értékelés és összehasonlítás lehetőségét. (i, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?