Nagy a továbbtanulási kedv

A komáromi és a duna-szerdahelyi gimiben mindig is nagy volt a diákok körében a továbbtanulási kedv.

A 2001/2002-es iskolaévben Komáromban a Selye János Gimnáziumban például a nyolcosztályos gimiben végző 33 diák közül 32-en jelentkeztek egyetemre vagy főiskolára, és valamennyiüket fel is vették. A hagyományos, négyosztályos gimiben ugyancsak jó ez az arány, a 61 érettségiző közül 55-en akartak továbbtanulni, és 47-üknek ez már az első nekifutásra sikerült is. Érdekes adatnak számít, hogy a komáromi gimisek nagy szeretettel választják a csehországi és magyarországi egyetemeket: Csehországban tavaly 18-an, Magyarországon 11-en kezdték meg az első egyetemi szemeszterüket.

Egyházi Réka, Koltai Péter és Szitás Péter idén oktávósok a komáromi gimiben. Bár osztályuk matek-fizika szakos, mindhárman állítják, az osztály kétharmada humán pályára készül. „Nyolc év alatt elegünk lett a sok matekból meg fizikából – mondja nevetve Szitás Péter. – Én egyébként jogot vagy politológiát szeretnék tanulni, Nyitrára, Pozsonyba és Prágába is beadom a jelentkezési lapomat. Sokat gondolkodtam azon is, hogy magyarba menjek-e, de azt hiszem, az ott tanulók többsége már nem jön vissza szülőföldjére, ami szerintem nem jó dolog. Elég intenzíven készülök a felvételire, beszereztem az adott egyetemek által kiadott előkészítő kiadványokat, megpróbálom átrágni magam a több száz oldalas gyűjteményeken.”

„Nálam Szlovákia vagy Magyarország jött számításba, Pozsonyba a Comenius Egyetemre és Pécsre jelentkezem pszichológiára – mondja Réka. – A pszichológia már régóta foglalkoztat, sajnos nálunk még nem tananyag a gimiben, magyarban viszont igen, így sokat kell pótolnom a felvételire. Pécsett ugyanis biológiából és pszichológiából lesz felvételi. Arról, hogy mekkora a Pozsonyban a túljelentkezésről erre a szakra, különböző rémhírek keringenek, inkább nem is foglalkozom velük, mert akkor elmenne a kedvem az egésztől.” Koltai Pétert talán nem is kellene kérdezni, hogy milyen pályára készül, hiszen róla nagyon sokan tudják, hogy nyáron Indonéziában részt vett a Nemzetközi Fizikai Diákolimpián, ahonnan dicsérettel tért haza. A matek-fizika osztály becsületét mentve Koltai Péter természetesen olyan pályára készül, ahol e két tantárgy viszi a főszerepet. „Azt azonban nem szeretném, ha csak matekról és fizikáról szólna a világ, valami pluszt is adjon az egyetem, kreatív megközelítése legyen ezeknek a tárgyaknak – mondja. – Még magam sem tudom, igazán mit keresek, de biztos, hogy nem a tudományos pályát találták ki számomra. Talán Prágába, a Károly Egyetemre megyek.” Majd szerényen hozzáteszi: „Azt hiszem, nekem nem kell majd felvételiznem”

A dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium végzős diákjai valamennyien tovább szeretnének tanulni valamilyen hazai vagy külföldi felsőoktatási intézményben. Az érdeklődésük igazán változatos, a természet- és a társadalomtudományok különböző diszciplínái nagy számban képviseltetik magukat.

Misad Leila diplomata szeretne lenni, mert érdekli őt a kultúrák változatossága, az emberekkel való kommunikáció és a politika sem áll tőle távol. Prágában tanulna a legszívesebben, de mivel nagyon nehéznek tartja a felvételit, ezért megpróbálkozik egy pozsonyi egyetemmel is.

Csölle Réka nem szimpatizál a most divatos tanulmányi irányokkal, a jogi és a közgazdasági pályával, szerinte ha ezt választaná, gondja lehetne öt év múlva az elhelyezkedéssel. Inkább a Comenius Egyetem Természettudományi Karán a környezetvédelemmel foglalkozik majd, ami már egészen kis korától foglalkoztatja. „Előbb-utóbb tudatosítani kell az embereknek, hogyha élni szeretnének, akkor oda kell figyelni ezekre a dolgokra is.”

Mórocz Péter Brünnbe készül, a technikai fősuli építészeti szakára. Mindenképpen külföldön szeretne tanulni, s Csehországot azért választotta, mert sokkal olcsóbb ott az egyetemi élet, mint Magyarországon. Péter az iskola elvégzése után legszívesebben Németországba vagy Svájcba menne, ennek érdekében már tíz éve tanul németül.

Bodó Tamást elsősorban az informatika érdekli, s másodsorban a közgazdaságtan, bár ez utóbbival kapcsolatban még nincs világos elképzelése. Felvételi kérelmét a Közgazdaság-tudományi Egyetemre és a Műszaki Egyetemre, Komáromba a informatika szakra adta be.

Fekete Anita az angol-magyar szakot választotta a pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészkarán, tolmácsként szeretne dolgozni, mivel érdeklik a nyelvek és a nyelvtanulás. A tanári pálya azonban távol áll tőle.

A diákok elmondták, hogy nagy segítséget jelentett számukra Rigó Erzsébet tanárnő, akit bármikor, bármilyen pályaválasztással kapcsolatos kérdéssel megkereshettek. A tanárnő mindig pontos és kimerítő választ adott, segített eligazodni az egyetemek által meghirdetett tanulmányi szakok között. (vkm, bzs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?