Meat Puppets: Rise to Your Knees

Kevés olyan rocksztár van, aki még a csúcson is megmarad igazi rajongónak, Kurt Cobain viszont a Nirvana diadalmas három-négy éve alatt sem felejtette el, hogy honnan jött és kiknek mit köszönhet.

Kevés olyan rocksztár van, aki még a csúcson is megmarad igazi rajongónak, Kurt Cobain viszont a Nirvana diadalmas három-négy éve alatt sem felejtette el, hogy honnan jött és kiknek mit köszönhet. Fő inspirációiként, a kötelező tiszteletkörök (mint a Beatles vagy a Black Sabbath) mellett előszeretettel citált obskúrusabb zenekarokat is, amelyek ezáltal olyan – megérdemelt – nyilvánossághoz jutottak, ami azelőtt elképzelhetetlen lett volna. Sokan büszkélkedhetnek azzal, hogy ők voltak „Kurt Cobain kedvenc zenekara”: ilyen a „nagy testvér” Melvins, a poszt-punk talán legeredetibb csajbandája, a Raincoats, az ironikus, nagyon angol Television Personalitites vagy a skót indie-pop duó, a Vaselines, akik előtt még feldolgozásokkal is tisztelgett a Nirvana. Kurt idoljai közül a legnagyobb lehetőséget viszont az a phoenixi Meat Puppets kapta, akik a mára már legendássá váló MTV-s Unplugged műsorban három számuk előadásába is besegíthettek, és az addig inkább underground körökben hírnevet szerezett, több mint tíz éve létező zenekar egy csapásra ismertté vált, soron következő lemezükből pedig el is ment jó félmillió. A Rise To Your Knees pedig a maga módján – a volt pályatársak, mint a Lemonheads vagy a Dinosaur Jr. az utóbbi fél évben megjelent viszszatérő lemezeihez hasonlóan – kitűnően illusztrálja, hogy mitől is volt annyira izgalmas az amerikai független-rock színtér körülbelül ‘88-tól ‘93-ig, és mindezt úgy teszi, hogy egy cseppet sem tűnik az egész kínos nosztalgiázásnak (ugyan a nosztalgiázás többé-kevésbé stimmel, de a hangsúly ezúttal a „kínoson” lenne). Egy kis régi vágású grunge, sok country (akár még az alt. country zsáner alá is bepasszírozható a lemez) és némi punkos zajongás a daliás idők emlékére – nagyjából ennyi a Meat Puppets receptje, ami önmagában nem is lenne egy nagy reveláció, de a dalok jók, ez a fajta hangzás pedig kifejezetten üdítően hat így 2007-ben.

Aki kellemes emlékeket őriz a rekedtes hangon a Lake of Fire-t éneklő Kurt Cobainről, először hallgassa meg az eredetit. Rögtön azután jöhet ez a lemez is. Olyan, mint amikor a punkok túl sok Neil Youngot hallgatnak. (szszcs, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?