Lobbi vagy a szocializmus maradványa?

Napjaink természetes jelensége a korrepetálás, a méregdrága magánórák, a diákok iskolán kívüli felkészítése a felvételi vizsgákra. Számtalan apróhirdetés igyekszik meggyőzni a szülőket, hogy gyermekük jövője a magántanárok kezében van.

Napjaink természetes jelensége a korrepetálás, a méregdrága magánórák, a diákok iskolán kívüli felkészítése a felvételi vizsgákra. Számtalan apróhirdetés igyekszik meggyőzni a szülőket, hogy gyermekük jövője a magántanárok kezében van.

Szomorú az a tény, hogy a szülői elvárás az iskolától, a magánóráktól csupán az, hogy gyermeke sikeresen birkózzon meg a felvételi vizsgákkal. Nem rest anyagi áldozatokat hozni, az iskolának tolerálni, hogy az alapiskola utolsó évfolyamában a diák csupán azokra a tantárgyakra figyel, amelyekből felvételizni fog. Az iskolában ezen tantárgyak keretén belül nem a logikus gondolkodásra való oktatás folyik, hanem a felvételi vizsgák tesztjeinek mechanikus gyakorlása.

Az alapiskola tananyagának az összesítése, rendszerezése, a tantárgyak közti kapcsolatok felismerése a záró évfolyamban utópia, pedig ez kellene, hogy legyen a fő cél.

Szlovákia diákjai az utóbbi időkben több nemzetközi megmérettetésen estek át. Az eredmények rámutattak arra, hogy hazánk diáksága nem tudja az elsajátított tudást a mindennapi életben alkalmazni. Ennek ellenére a felvételi vizsgák még mindig az enciklopedikus tudásra építenek. Ez az alacsonyabb rendű tudományos felismerés előtérbe helyezése valamikor a kommunista társadalom elvárásai voltak. A jelenlegi – hagyományos felvételi vizsgák rendszere az iskolákat magoló központokká fejlesztették, ezért a leggyorsabban véget kell vetni ennek az áldatlan állapotnak.

Hangsúlyozni kell még azt a tényt is, hogy az alapiskola kilencedikeseinek magatartása, iskolalátogatása, munkafegyelme a felvételi vizsgán való részvétel után kritikán aluli. Az a drága idő, amit ezek a kamaszkorú diákok „elpocsékolnak” az alapiskola utolsó évfolyamában, nagy hiányosságként mutatkozik meg a középiskola első osztályában. Ott a kezdet általában nehézségekkel, kudarccal, sikertelenséggel párosul. Ekkor a szülők buzgón kritizálják a középiskolák tanárait, azok módszerét, nem gondolva arra, hogy az iskolarendszer hibája és a szülői hozzáállás fosztja meg a gyermeket az újrakezdés sikerélményétől.

A leírtakból gondolom, teljesen egyértelmű, hogy a felvételi vizsgák több kárt, mint hasznot hoznak. Szerintem a MONITOR eredménye, a 6–9. évfolyamos bizonyítvány eseteként tehetségi vizsga, illetve pszichológiai teszt untig elég ahhoz, hogy a tanuló felvételt nyerjen valamelyik középiskolába.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?