Jövőnk az iskola falai között

Már az ókorban úgy gondolták, hogy a természet ellen vétkezik az, aki képességeit nem bontakoztatja ki tehetségének megfelelően. A tehetséget áldásnak, égi adománynak fogták fel, hiszen jobbára nem az embertől függ, mihez van, s van-e egyáltalán tehetsége.

Hamar rájöttek arra is, hogy a tehetség kétarcú dolog: nemcsak adomány, hanem teher is, hiszen kimunkálásához rengeteg erőfeszítésre, kemény munkára, sok-sok lemondásra van szükség. Sok esetben még ez sem elegendő. Ha a tehetség nem kerül megfelelő közegbe, menthetetlenül elkallódik. A tehetséges ember nyilvánvalóan nem az elismerésért ügyködik, mégis szüksége van rá. Az elismerés a közösség megbecsülését jelenti, az egyénnek újabb lendületet, az iskolának és a tanárnak pedig visszaigazolást nyújt. Valójában ebben mérhető – ha ugyan mérhető valamiképpen – a tanár sikere. Ha a tanítvány szép eredményeket ér el, s ezzel közelebb kerül kitűzött céljai eléréséhez, a tanár joggal érezheti a sikert a sajátjának is egyben.

Rakyta Péter kitüntetése

Szlovákia megalakulása óta először fordult elő, hogy a köztársasági elnök fogadta az ország legkiemelkedőbb és legtehetségesebb diákjait. Ivan Gašparovič 2005. február 10-én találkozott a tavalyi év nyelvi és természettudományi olimpiáinak érmeseivel (összesen 10 intézmény 35 diákjával), köztük Rakyta Péterrel, a tavalyi nemzetközi fizikaolimpia ezüstérmesével. Rakyta Péter – a komáromi Selye János Gimnázium tavaly érettségizett diákja – a szlovákiai magyar diákok egyedüli képviselőjeként örülhetett e kitüntetésnek. Vele örülhettek barátai, hozzátartozói, s nem utolsósorban volt tanárai és diáktársai is.

A tavalyi 4. B osztály, amelynek Rakyta Péter mellett a nemzetközi fizikaolimpia másik résztvevője, Bagócsi Szilvia (a szlovák válogatott második legeredményesebbje) is tagja volt, afféle „csodaosztályként” került be az évkönyvekbe. Nem véletlenül. Dr. Kalácska József osztályfőnök oktatói-nevelői felügyelete alatt a tehetséges fiatalok a négy év alatt matematikából 20 kerületi eredményes és 5 országos döntős, fizikából 30 kerületi eredményes, 8 országos döntős és 5 nemzetközi döntős, kémiából 4 kerületi eredményes és 2 országos döntős, angolból 1 országos döntős, biológiából pedig 3 kerületi eredményes helyezést értek el. Különösen a fizika terén nyújtott teljesítmények érdemelnek figyelmet, melyek hátterében Szabó Endre következetes felkészítő munkája áll.

Tehetséggondozás

Szabó Endre – aki 1984 óta a komáromi Selye János Gimnázium fizika szakos tanára – az elmúlt években kimagasló eredményeket ért el a tehetséggondozás terén. Diákjai nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten is bizonyították tehetségüket és felkészültségüket. 1987-től 2004-ig tizenkét alkalommal képviselték Szlovákiát a nemzetközi fizikaolimpián Kínától Ausztrálián át egészen Dél-Koreáig. A 2002/2003-as tanévben tanítványai a fizikaolimpia országos fordulójában első (Rakyta Péter), második (Koltai Péter) és hetedik (Bagócsi Szilvia) helyezést értek el, s mindhárman tagjai voltak az ötfős szlovák válogatottnak. Koltai Péter, aki a matematikaolimpia tokiói versenyében indult, a két rendezvény egyidejű lebonyolítása miatt nem vehetett részt a tajvani fizikaolimpián, ahonnan Rakyta Péter bronzéremmel, Bagócsi Szilvia pedig eredményes megoldóként térhetett haza. A csapat a bravúrt egy évvel később, 2004 augusztusában megismételte. A XXXV. Nemzetközi Fizikaolimpián Dél-Koreában Rakyta Péter ezüstérmes lett, Bagócsi Szilvia pedig ismételten eredményes megoldó.

A diákok sikerének titkát felkészítőjük így foglalta össze: „A tehetségen kívül, ami természetesen nélkülözhetetlen, ambíció, elhivatottság és óriási munkabírás kellett ahhoz, hogy ilyen szintre jussanak. Ezek közül a tulajdonságok közül egyik sem hiányozhat, különben elmarad a várt eredmény. Kis túlzással mondhatom, hogy éjjel-nappal feladatokat oldottak meg a srácok. Én a magam részéről a szakmai irányítás mellett fontosnak tartottam elhitetni velük, hogy tehetségesek, és ha van bennük kellő kitartás, akarat, akkor eljuthatnak a nemzetközi megmérettetésre is.”

Jó kezekbe került

Szabó Endre a tehetséggondozás terén elért kimagasló eredményeiért 2003 márciusában az oktatási minisztertől átvehette a Szent Gorázd-emlékérmet. Az SZMPSZ rozsnyói országos tanácskozásán 2004-ben sikeres pedagógiai tevékenységéért elismerésben részesült. 2004 áprilisában pedig Bastrnák Tibor, Komárom polgármestere munkája elismeréseként Polgármesteri Díjat adományozott neki.

Volt osztályfőnöke, Dr. Kalácska József állítása szerint Rakyta Péter a Selye János Gimnázium történetének fizikában legsikeresebb versenyzője, aki nemcsak kiváló eredményeivel, hanem segítőkész természetével, alázatosságával és emberségével is kivívta társai megbecsülését. A négy év során elért sikerei önmagukért beszélnek.

A fiatalember pályája – bár még csak a kezdeténél tart – töretlen ívű. A mából nézve úgy tűnhet, mindaz, ami vele történt, nem is történhetett volna másképp. Rakyta Péterről bizton állíthatjuk, jó kezekbe került. A köztársasági elnök elismerése is ékes bizonyítéka ennek. Az a tény, hogy szlovákiai magyar diákként helye volt szlovák diáktársai között, egyúttal a magyar nyelvű oktatás magas színvonalát is igazolja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?