Holokauszt-emléknap a gimiben

„Sajnos, ha az öregek, a kortársak kihalnak, a mai fiatalság már nem fog emlékezni a hajdani kis számú, becsületes közösségre. Volt egyszer egy kis közösség ebben a faluban, mely nem ártott senkinek, de mégis el kellett pusztulnia.” (Orosz Örs, a Selye János Gimnázium volt diákja)

A Selye János Gimnáziumban immár hagyományosan holokauszt-emléknapot szerveztek az iskola második évfolyamának diákjai számára. Céljuk az volt, hogy felidézzék a XX. század történelmének egy tragikus szakaszát és a tanulók minél jobban megismerkedjenek a zsidó vallás történelmével és kultúrájával, hogy megismertessék a komáromi gimnázium tanulóit a vészkorszak történetével. A formális és az informális oktatás módszereivel emléket állítottak Komárom és környéke egykori zsidó lakosainak. A projektum különleges feladata volt, hogy felidézze a komáromi bencés rendi gimnázium életét a holokauszt előtti évekből, amikor még számos zsidó származású diákja volt az intézménynek. A kb. 100 diákot mozgósító rendezvény programját Fritz Zsuzsa tanár, Paszternák András és Paszternák Tamás úgy próbálták összeállítani, hogy a résztvevők nemcsak paszszív szereplői, hanem aktív részesei legyenek a napnak. Egy „időutazással” kezdtek, melynek során a gyerekek különböző történeteket hallhattak egy komáromi zsidó családról.

A résztvevők az emléknapra átírták a naptárat: az 1930-as évek végén ébredtek. Erre a napra minden résztvevő osztály egy új osztálytársat, egy zsidó vallású lányt, ill. fiút kapott, akinek életét végigkövetve eljutottak a menházba, a Komáromi Zsidó Hitközség székházába, ahol szintén kaptak egy rövid ismertetőt a ház történetéről és a hozzá kapcsolódó jelentősebb személyiségekről, majd három autentikus helyszínen, a menház termeiben forgószínpadszerűen szerezhettek ismereteket a zsidó nép történetéről, szokásairól. Az ismertetések, előadások és a feladatok megoldását követően a megemlékezés a gimnázium aulájában folytatódott, ahol búcsút kellett venniük új osztálytársuktól. Az elsötétített aulában rendezték be a zsidóüldözést bemutató kiállítást: régi fényképekkel, gyertyákkal, Auchswitz-ba tartó sínpárral, videofelvétellel, történetekkel emlékeztek meg az 1944 márciusától 1945 áprilisáig tartó szomorú eseményekről. Az elsötétített teremben a narrátor halk zene és gyertyafény mellett mesélte a zsidó család történetét, mi lett velük a holokauszt idején. Az új ismeretekkel gazdagodva, a vetítővászon és a magnetofon segítségével több kérdésre választ kaphattak a gyerekek: Mi történt a komáromi zsidókkal? Mit tettek a többiek? Mi lett a világ zsidóságával?

A program a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával a „Záchor – Emlékezz” és a „Mi fogjuk elbeszélni” projektumok keretében jött létre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?