Gondolatolvasó sapka? Mire jó ez az újítás?

A gondolatolvasó sapka nem valami szemfényvesztés, hanem egy igazi eszköz, ami hasznos segítője lehet a mozgáskorlátozott embereknek, ugyanis a sapka belsejében elektródákat helyeztek el, amik felfogják az agyból érkező elektromos hullámokat.

A gondolatolvasó sapka nem valami szemfényvesztés, hanem egy igazi eszköz, ami hasznos segítője lehet a mozgáskorlátozott embereknek, ugyanis a sapka belsejében elektródákat helyeztek el, amik felfogják az agyból érkező elektromos hullámokat. Elképesztően hangzik, ugye? Na, de lássuk, hogyan is működik! Az akaratlagos mozgáshoz szükséges idegi impulzusok az agy jól behatárolható területeiről indulnak és jutnak el az idegrendszeren keresztül a mozgás végrehajtóihoz, azaz az izmokhoz. A „gondolatolvasó sapka” ezeket az agyhullámokat érzékeli, és alakítja át a számítógép számára értelmes jelekké. A számítógép képernyőjén álló virtuális alak a sapka viselőjének agyából érkező jelek hatására elkezd járni, vagy ha az illető arra gondol, hogy felemeli a karját, a virtuális alak is ezt teszi. Az új technológia a jövőben segítséget jelenthet mozgáskorlátozott embereknek abban, hogy robotkezeket tudjanak mozgatni, vagy képesek legyenek gépelni pusztán a gondolataik segítségével.

A BCI, azaz brain-computer (agyszámítógép) interface technológia fejlesztésén már több mint egy évtizede dolgoznak a kutatók. A gondolatolvasó sapkát a Grazi Műszaki Egyetemen fejlesztették ki Ausztriában. Tavaly ősszel számolt be egy amerikai cég az első olyan páciensről, aki az agyába ültetett elektródák segítségével képes volt a számítógép kurzorát mozgatni. Az eszköz segítségével a páciens képes a számítógépen keresztül elektromos berendezések működtetésére. Az osztrák kutatók által kifejlesztett sapka előnye az, hogy ezzel elkerülhető a veszélytelennek nem mondható agyműtét, melynek során az elektródákat a páciens agyában elhelyezik. Az ilyen agyszámítógép-felületek sikeres alkalmazásához nélkülözhetetlen a tanulás, amikor a felhasználó kitapasztalja és rögzíti, miképp kell gondolnia egy adott mozgásra ahhoz, hogy a megfelelő agyhullámok keletkezzenek, amelyeket a számítógép értelmezni tud. Apró lépésekkel, ahogyan járni is tanul az ember, el lehet sajátítani az eszköz használatának fortélyait, és igen hasznos segítőjévé válhat a technológia a mozgásukban erősen korlátozott emberek számára. (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?