Fókuszban a saját nyelvi élmények

Mesterkurzus dr. Ludányi Zsófiával

A pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén az idei tanévben is folytatódik az immár tizenkettedik évébe lépő Mesterkurzus című előadás-sorozat. Első vendégünk dr. Ludányi Zsófia, a budapesti Nyelvtudományi Kutatóközpont munkatársa és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Jászberényi Campusának oktatója volt.

Nyelviprobléma-alapú anyanyelvi nevelés, avagy fókuszban a saját nyelvi élmények című előadásán egy olyan új oktatási módszerrel ismerkedhettek meg tanszékünk hallgatói, melynek alkalmazása érdekesebbé, színesebbé tehetné az anyanyelvinevelés-órákat nemcsak a magyarországi, hanem a határon túli magyar tannyelvű alap- és középiskolákban is. Az előadó nyilvánvalóvá tette számunkra, hogy az iskolai anyanyelvi nevelés egyik legfontosabb feladata a tanulók tudatos nyelvhasználatának kialakítása, fejlesztése és megerősítése, márpedig a nyelvtanórák évek óta megfigyelhető visszaszorulása (a magyarországi és a hazai alap- és középfokú oktatási intézményekben egyaránt) nem ezt a célt szolgálja.

Iskoláinkban a nyelvtantanítás általában a több évszázadra visszanyúló hagyományt követi: a tanulókhoz közel álló, mindennapjaikat meghatározó nyelvi-nyelvhasználati jelenségeket nem a maga természetességében közvetíti, hanem elvont, a tanulók szempontjából gyakran felfoghatatlan vagy csak nehezen értelmezhető szabályok felől közelíti meg. Egy hagyományos nyelvtanórán így a tanulók tényleges nyelvi tudása, a nyelvről alkotott elképzelései és az átadásra szánt tananyag nem találkoznak, s visszajelzés nélkül marad a diákok sokrétű nyelvi tapasztalati anyaga is. Az előadó nyomatékossá tette, hogy minden lehetséges szakmai fórumon küzd azért, hogy az anyanyelvoktatás jelenlegi, mára elavult rendszere – mely véleménye szerint nem a nyelv szeretetére neveli a fiatalokat – megváltozzon.

Ludányi Zsófia mesterkurzusán a tanszék hallgatói nemcsak megismerkedtek az anyanyelvoktatás egyik alapvető problémájával, hanem diskurzust folytathattak az előadóval, melynek során további szakmai kérdések merültek fel. Ez a számunkra hasznos előadás a tanszék Szenci Molnár Albert Egyesületének, valamint a kisebbségek kultúráját támogató alap (Kult Minor) támogatásával valósult meg.

Bugár Mária, kiadványszerkesztő szakos hallgató

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?