Érdemes jó egyetemet választani

Komárom. „Magyarországon a jövő tanévtől már valamennyi felsőoktatási intézmény a bolognai feltételeknek megfelelően működik majd, jó, ha tudatosítják ezt az ott továbbtanulni kívánó felvidéki diákok is” – hívta fel a figyelmet Andruskó Imre, a Selye János Gimnázium igazgatója.

A bolognai folyamatot aláíró országok, köztük Szlovákia is, egyebek között azt vállalták, hogy legkésőbb 2010-ig bevezetik a kétszintű felsőoktatási képzést. Továbbra is osztatlan képzés marad az orvosi, állatorvosi, fogorvosi, gyógyszerészeti, építészeti, jogi, valamint néhány művészeti szakon, ám az összes többi esetében alapszintű, azaz 3 éves felsőfokú alapképzést, majd további két éves, a magiszteri fokozat megszerzésére irányuló képzést vezetnek be.

Már nincs felvételi az egyetemekre

Magyarországon mostanáig 214 főiskola és 199 egyetemi szak közül választhattak a diákok, a következő tanévtől ez a szám 20 osztatlan és 133 alapszakra módosul. „További lényeges tudnivaló, hogy a magyar állam a magiszteri szinten egyharmadára csökkenti az államilag finanszírozott helyek számát. Tehát azoknak, akik államilag finanszírozott felsőfokú alapképzésben részesülnek, számolniuk kell azzal, hogy a magiszteri fokozatot esetleg már önköltségi alapon szerezhetik csak meg” – mutatott rá Andruskó.

A magyarországi felsőoktatási intézményekbe egyébként február 15-ig lehet eljuttatni a jelentkezési lapokat, amelyek letölthetők a www.felvi.hu internetes honlapról is. Mivel déli szomszédunknál már nincs felvételi az egyetemekre – a középiskolai tanulmányok során, az érettségin, valamint a különböző tantárgyversenyeken elért eredményekből kiszámított pontérték alapján kerülhet be az illető a kiválasztott egyetemre – nem árt tudni, hogy az adott intézmény elfogadja-e a szlovákiai érettségit, pontosabban hogy alap- vagy emelt szintű érettségiként fogadja-e el. Előfordulhat ugyanis, hogy valamelyik magyarországi középiskolában érettségi vizsgát kell tennie a szlovákiai diáknak.

Diploma 2007

Magyarországon – a tanárok és a hallgatók minősítése alapján – már néhány éve közzéteszik az egyetemek rangsorát. „Hamarosan tájainkon is eljön az idő, amikor a munkaadók is fontosnak tartják majd, hogy a lehető legszínvonalasabb egyetemen diplomát szerzettek közül válasszák ki alkalmazottaikat – mondta Andruskó Imre. – Ezért a végzős diákoknak és szüleiknek el kell gondolkodniuk azon, hogy könnyebben elvégezhető, ám a munkaerőpiacon kevésbé értékelt, vagy igényesebb, de színvonalasabb intézményt válasszanak-e.” A Magyarországon továbbtanulni kívánók számára nagy segítséget nyújthat ebben a HVG mellékleteként megjelent Diploma 2007 című kiadvány. Ebből a felvételi tudnivalók, követelmények mellett arról is tájékoztatást kaphatnak az érdeklődők, hogy az egyes egyetemek végzősei milyen esélyekkel tudnak elhelyezkedni a munkapiacon, mely szakokból mutatkozik túlkínálat stb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?