Egy húron pendülnek

Laikusként úgy gondolnám, hogy a megzenésített vers ma nem tartozik a legpopulárisabb műfajok közé, ennek ellenére a Kicsi Hang számos helyen lépett már fel Münchentől Kassáig, és a duó tagjai sikert sikerre halmoznak. Menyhárt Józseffel és Borbély Katalinnal beszélgettünk.

Miben látjátok sikeretek titkát?

Menyhárt József: A Kicsi Hang duónak zenélése kezdetén volt egy nagy előnye: mi már egy olyan térbe léptünk be, amely Szlovákiában már előkészítettnek számított. Tehát a megzenésített vers kategória akkor már nem volt ismeretlen, hiszen a Kor-Zár, a Vándor zenekarok előkészített egy olyan utat, melyen elindulva nekünk könnyű dolgunk volt.

A duóban való megszólalás azonban szükségképpen behatárolja a hangzásvilágot…

M. J.: ĺgy van, eltérően más működő zenekaroktól. Az instrumentális részek náluk kidolgozottabbak: mert többen vannak, több hangszert tudnak megszólaltatni. A Kicsi Hang duó a nevéből adódóan is két emberre írt dolog. Azt hiszem, verset énekelni, verset megzenésíteni sosem egyszerű dolog. Az „Egyszerű ez” cím onnan indul, hogy ketten vagyunk, két emberre, két hangra íródnak a dalaink. És bár a versek olyan tartalmakat fejeznek ki, melyek semmiképp nem nevezhetők egyszerűnek, de maga a megszólaltatás, a zenei anyag hangzásvilága, nos erre azt mondanám, hogy egyszerű ez...

Az albumon található verseket milyen szempontok szerint választjátok ki?

Borbély Katalin: Megtetszik egy vers, és mindketten hozzátesszük az elképzelt dallamunkat, persze a vers hangulatától is függ a megzenésítés mikéntje.

A versvilág szempontjából hogy állt össze az első album anyaga?

B. K.: Az első CD-nk valójában egy József Attila-estből született.

M. J.: Ehhez tettünk hozzá még számos költeményt, de a vezérelv egy József Attila-tematika volt. Ehhez kerültek aztán olyan dalok, melyek hangzásvilágban és tartalomban is kapcsolódni tudtak József Attila költészetéhez. ĺgy született ez az album.

Ha már a hangzásvilágot említetted, az albumon gyakran hallhatunk népzenei beütéseket, ugyanakkor az album nem népzenei fogantatású. Hogy is van ez?

M. J.: Erre nagyon egyszerű a válasz, mindketten cserkészek vagyunk, és a cserkészet szorosan kapcsolódik a népművészethez, népi hagyományokhoz, így a népdalokhoz is. Mivel minden nyáron népdalokat énekelünk a tábortűz körül, nyilvánvaló, hogy ezek hatással vannak ránk, így a megzenésítéseinkre is. Szerintem ez nem egy új dolog, ennek tradíciója van, elég, ha mondjuk a Sebő Ferenc megzenésítéseire gondolunk, de szerintem a Kor-Záron keresztül mindenki nyúl népzenéhez, mert ez egy annyira bő forrás, hogy e nélkül zenélni nálunk magyar embernek nem lehet.

A stúdióhangzás és az élő megszólalásmód között azonban radikális különbségeket vélhetünk felfedezni. Orgonával, szintetizátorral, illetve alapokkal, háttérrel dolgoztuk a stúdiómunkálatok során, élőben pedig gitárral és fúvósokkal léptek fel. Ez nem jelent gondot?

B. K.: A koncerteken csak úgy tudunk fellépni, ahogy ketten képesek vagyunk rá, viszont a CD-n egy kis segítséggel megoldható a több sávos felvétel.

Ma Szlovákiában egy amatőr együttes hogyan tudja megteremteni a stúdióba vonuláshoz szükséges feltételeket?

M. J.: Ez csak úgy oldható meg, ha annak az együttesnek vannak nagyon jó barátai. Hisz az első CD sem jött volna létre, ha nincs Reitzner Henrik barátunk kitartó munkája. Ő volt a producere az albumnak. És meg kell említenem Zalka Judit nevét is, aki a grafikákat készítette a CD-hez, és ezzel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ez a korong egyedi darab legyen. Hisz aki kezébe veszi ezt a CD-t, láthatja, hogy igazából ez egy pici könyv, maguk a versek, melyeket éneklünk, egyedi grafikákkal jelennek meg, Judit hozzátette a maga képi elgondolását a dalokhoz, így albumunk két szinten szólal meg.

A második CD-n s az első albumról már megismert József Attila-dominancia fog érvényesülni, vagy itt másként fogjátok válogatni a költőket?

B. K.: Nem, itt most teljesen más a tematika, főként a szerelem témája kerül majd előtérbe, de megjelennek a hazafias versek is, és lesz rajta néhány anya-vers.

M. J.: Míg az első CD-n talán egy szerző alkotta a gerincet, addig a másik inkább tematika-domináns, ahol a fő vonulatként a szerelem jelenik majd meg, a föllángoló, mindent elemésztő szerelemtől egészen a héja-nászig próbáljuk majd versválasztásban is körüljárni a témát, és lesznek gyermekversek is, köztük pár vidám hangulatú. Említettétek a szerelmet. Aki lát benneteket koncerteken élőben fellépni, és érzékeli azt a fajta totális egymásra hangoltságot, ami ott működik, abban óhatatlanul merül fel a kérdés: ezek együtt vannak a magánéletben is?

M. J.: Igen, ez másokban is felmerül, nyilván, ha így látnak bennünket. A lényeg az, hogy nagyon jól tudunk együtt zenélni, mondhatni egy húron pendülünk, de a magánéletben nem alkotunk egy párt, csupán énekestársak vagyunk.

B. K.: Ez így van.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?