Egy hét – két világváros

<p>London és Párizs kétségkívül a világ legjelentősebb városai közé tartoznak. Fővárosai a művészeteknek és a kultúrának. Emellett az iparnak és az üzleti életnek is meghatározó helyszínei.</p>

NÉMETH MARCO

Gondoljunk csak a londoni City impozáns felhőkarcolóira vagy a párizsi La Défense valamivel szervezettebb üzleti negyedére, amelyet „vas- és betonkolosszusok” díszítenek. A The Shard, Nyugat-Európa legmagasabb épülete tavaly nyitotta meg kapuit a brit fővárosban. Mind az új, progresszív világ szimbólumai.

Nekünk, pozsonyi Duna utcásoknak pont e két történelmi, egyben modern várost sikerült bejárnunk közel egy hét alatt. Az első úti célunk London volt, ahol egy nappal több időt töltöttünk, mint a szerelem városában. Noha jártam már a brit fővárosban, számomra is rengeteg új élményt és látnivalót nyújtott.

Mindjárt az első nap a királyi család „fogadott” bennünket. II. Erzsébet királynő koronázásának 60. évfordulója alkalmából a Westminster Abbey épületében ünnepélyes eseményen vettek részt a királyi család tagjai. Néhányunknak sikerült lencsevégre kapnunk magát a királynőt. Nagy élmény volt. A klasszikus turistacélpontokon kívül – ezen a Big Bent, a Buckingham palotát, valamint a Tower hidat értem – olyan új helyszínekre is ellátogattunk, mint például Madame Tussaud megdöbbentő panoptikuma. A rendhagyó előadás csúcspontján egy 4D-s rövidfilm szó szerint levett minket a lábunkról. A British Museum és a National Gallery fergeteges kiállításait sem lehetett kihagyni, amelyekben megelevenedett a történelem.

A hangulatos Borough Market organikus piacán tett séta közben részesei lehettünk a mindennapi londoni életnek. Egy csésze angol tea, rendszerint tejjel, tette autentikusabbá a délelőtti órákat. A Chelsea-rajongók most irigykedhetnek, ugyanis mi ott voltunk, láttuk, hol adnak interjút a híres fociklub vezetői, illetve ismerjük azt a helyet is, ahol a nagy sztárok öltözködnek egy-egy meccs előtt. Utolsó napunkon bebarangoltuk a város üzleti negyedét, a Cityt. A piacgazdaság és a mai értelemben vett üzleti élet szülőhelyének rövid történetéről mesél a Bank of England interaktív múzeuma. Londoni kiruccanásunkat megkoronázta az egyébként a Gulliver utazásai című film helyszínéül is szolgált Greenwich palota, amely jelenleg a National Maritime Museum és a Tengerészeti főiskola épületeként szolgál. Emellett itt található a nulladik hosszúsági fokot jelző emléktábla és a Királyi Csillagvizsgáló.

Párizs a fény, a szerelem, a művészetek és a bűnök városa. Talán erre a bohém városra lehet ráerőltetni a legtöbb jelzőt. Kulturális és művészi „felsőbbrendűsége” mellett ma inkább a multikulturalizmus és a modernség fellegváraként ismerheti meg a turista. A szűkebb londoni utcák bal oldali közlekedése után a tágas, fényes sugárutak „megszokott” forgalma várja az embert. Mivel nem egészen két napunk volt körbejárni a látványosságokat, sokkal tempósabban kutattuk fel a legjelentősebb helyszíneket. Első délutánunkat a Montmartre-on töltöttük. Séta a Sacré-Cœoeur-bazilikában, a festők terén, majd szuvenírvásárlás a környező utcákban. Másnap reggeli az Île de la Cité egyik jellegzetes kávézójában, francia croissant és kapucsínó mellett. Közben a Notre-Dame toronyőrének „zavaros” harangozása teszi még nyugodtabbá a képet. Majd séta a Szajna-parton (csupán egy chanson hiányzott), és rögtön a Louvre impozáns épülete fogadja a látogatókat. A világ egyik legnagyobb és legismertebb múzeuma után utunk a Concorde téren és a szimbólumnak számító Champs-Élysées sugárúton keresztül egyenesen a Diadalív felé vezetett. A megalomániában szenvedő, pompás üzletek kirakatait elhagyva, gyalog jutottunk el az Eiffel-toronyhoz. Sajnos technikai okokra hivatkozva csak a második emeletre tudtunk feljutni. De így is lenyűgöző látvány tárult elénk, amely kétségkívül utazásunk fénypontja volt.

Következtetést nehezen lehet levonni. Bár a látvány magáért beszél, és mindkét város a turista szemszögéből elképesztő, a világvárosok igazi énjét, a lélegző, élő város aspektusait csak az ott élő emberek ismerhetik igazán. Mégis úgy gondolom, iskolánk jóvoltából sikerült egy kicsit belekóstolni a londoni és párizsi életbe, tapasztalatokat, tudást és nem utolsósorban emlékezetes élményeket szereztünk.

A szerző a pozsonyi Duna utcai Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium diákja

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?