Drogok: lövésed sincs?!

A drogos sorozatunk első számában a függőségről lesz szó; bemutatjuk, mit is jelent az, hogy valaminek a rabjává válik egy ember. A Magyar Értelmező Kéziszótárban a függőség címszó alatt az alábbiakat találjuk: „függő, alárendelt viszony”.

A drogos sorozatunk első számában a függőségről lesz szó; bemutatjuk, mit is jelent az, hogy valaminek a rabjává válik egy ember. A Magyar Értelmező Kéziszótárban a függőség címszó alatt az alábbiakat találjuk: „függő, alárendelt viszony”. És ha belegondolunk, akkor tényleg arra a következtetésre jutunk, hogy a koffein, a drog, a nikotin alárendeltje az az ember, aki e szerek valamelyikével él. Először csak kipróbálja. Ez eddig nem baj. De amikor már azt veszi észre, hogy nem tudja letenni, és már nem ő irányít, onnantól kezdve beszélhetünk függőségről.

Drognak tekintünk minden olyan pszichoaktív anyagot, ami testi és/vagy lelki függőséget okoz. Ez pedig nem csak a kábítószer lehet, hanem a koffeint, a nikotint, az energiaitalokat vagy akár a munkát is ide sorolhatjuk. Súlyosabb esetekben ezek a dolgok halmozódnak. Nem szokatlan az olyan ember, aki munkamániás és utána minden nap iszik alkoholt is. Ez pedig már magával hordoz egy olyan fizikai kényszert is, amitől nem, vagy csak nagyon nehezen lehet megszabadulni.

Természetesen a függőségeket magasan befolyásolja az adott ország kultúrája. Nálunk az alkoholfogyasztás az elfogadott, míg Indiában pont ez van tiltva, és a drogok vannak legalizálva. De Afganisztánban is kötődik szokás a szerhez, mivel rituálévá vált náluk, hogy hasist szívnak a halottak tiszteletére.

Egy statisztika szerint évente ötven ember hal meg a kábítószer miatt, míg a cigaretta okozta tüdőrákban több mint húszezer halottunk van egy évben. Ennek magyarázata lehet, hogy a nikotinnak több évtized kell ahhoz, hogy kifejtse halálos hatását, míg a szer sokkal gyorsabban gyilkolhat. Viszont nem minden fajtája lehet végzetes. Például a kender csak olyan esetben öl, ha szívbetegek használják. Ez az anyag mutatható ki a leghosszabb ideig (kb. egy hónap) a szervezetben. A legveszélyesebb a heroin: a heroinfüggőknek fokozatosan emelniük kell az adagjukat. ĺgy egy idő után hatalmas mennyiséget juttatnak a szervezetükbe, és a kezdeti hatalmas örömérzet fokozatosan csökken.

A legismertebbek a diszkódrogok: a speed és az extasy. Ezek amfetaminok és a jókedvfaktorra hatnak. A speed leginkább a szellemi és a fizikai potenciát erősíti, ám csupán rövid ideig tart ez az erősödés.

Végezetül pedig egy elrettentő példa. Volt egy nő, aki eleinte csak a lágy drogokhoz nyúlt, majd egy idő után igen erős heroinfüggő lett. Terhessége alatt sem tudott „lejönni a szerről”, így abból a mennyiségből, amit magába juttatott, a magzat is kapott. A gyermek így jött világra. Hallás-, látás- és mozgássérültként kell leélnie az életét úgy, hogy nem ő választotta magának a drogot. Az édesanyja megtette helyette – önös érdekeit előtérbe helyezve.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?