A tanulás fortélyai – a hatékony oktatásról és nevelésről

A tanulás fortélyai című könyv szerzője, Kovácsné Sipos Márta abba avatja be az érdeklődő olvasót, hogy hogyan lehet minél nagyobb hatékonyságot elérni e területen, s így – ha az elsajátítandó ismeretek mennyiségét adottnak vesszük – több időt felszabadítani az élet más területeire.

A tanulás fortélyai című könyv szerzője, Kovácsné Sipos Márta abba avatja be az érdeklődő olvasót, hogy hogyan lehet minél nagyobb hatékonyságot elérni e területen, s így – ha az elsajátítandó ismeretek mennyiségét adottnak vesszük – több időt felszabadítani az élet más területeire. Szükség volt erre a könyvre, mert a tanulás technikájának elsajátítása talán az oktatás legfontosabb feladata.

Tanulni, tanulni, tanulni

Nem is olyan régen szinte minden osztályterem falán ott virított Lenin örökbecsű jelmondata: Tanulni, tanulni, tanulni. A tömör irányelv jól fogalmazta meg, hogyan gondolkodtak a kor pedagógusai: kellő idő ráfordításával minden ismeret elsajátítható. Azóta sok minden változott. Akár az élet más területén, a tanulás kérdésében is felváltotta a mennyiségi szemléletet a minőségi. A szerző láthatóan jól ismeri a problémát, hiszen maga is tanár (és egyben volt diák). Okos érvekkel és kitűnő stílusban bizonyítja az olvasónak, hogy az iskolában az órai figyelem milyen előnyökkel jár, és ez, persze, minden tanár álma is.

Az érdeklődés felkeltése

A tanulás legjobb segédeszköze az érdeklődés. A könyv ezt a tanulók oldaláról nézi (hogyan keltsd fel a saját érdeklődésed), de azt hiszem, ez elsősorban a tanárok dolga. Ha az órák menthetetlenül unalmasak, nincs az a diák, aki észérvekkel meggyőzi magát a téma érdekességéről. A könyv konkrét gyakorlatokat mutat be a memória javítására és az olvasási sebesség növelésére. Szó esik róla, hogy miként kell (esetleg szűkös) tudásunkat minél jobban „eladni” egy felelés során. Megismerkedhetünk a felelés, dolgozatírás és vizsgázás helyes technikájával.

Puskázás

A szerző nem helyesli a puskák használatát (ez nyilván szakmai ártalom), ezért egyéb módszereket ajánl az akadályok leküzdéséhez. Bár röviden szó esik az információs korszak eljöttével együtt járó változásokról is, de konkrétan nem derül ki, hogyan segíthet például a számítógép a tanulásban. Holott remek segédprogramok léteznek (például az angol–német–olasz szótanító vagy más, különböző szintű nyelvi programok, valamint számos tudástesztelő szoftver). Persze, félő, hogy ha egy gyerek a számítógép elé ül, akkor hamar átvált valami játékra...

A könyv, mint ahogy azt a tegezés is mutatja, a sorstárs pedagógusokon túl a tanítványokhoz (elsősorban az általános iskolásokhoz és gimnazistákhoz) szól. Nehezen elképzelhető, hogy egy tanulási gondokkal küzdő – tanulni nem nagyon szerető – diák a kezébe venné a téma akár Nobel-díjat érdemlő könyvét is. Elsősorban a tanároknak és a szülőknek ajánljuk e könyvet: tanítsák meg belőle a gyerekeket, hogyan kell tanulni. (bi, ét)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?