Iskolánk, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium céljai közé tartozik az is, hogy a diákok figyelmüket ne csak a humán tantárgyakra összpontosítsák, hanem tekintsenek be a természettudományok rejtelmeibe is.November 5–9. a tudomány és a technika hete volt.
A Kodály-gimisek a Mobilis kiállításon
Iskolánk, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium céljai közé tartozik az is, hogy a diákok figyelmüket ne csak a humán tantárgyakra összpontosítsák, hanem tekintsenek be a természettudományok rejtelmeibe is.
November 5–9. a tudomány és a technika hete volt. Ennek szellemében iskolánk hetven tanulója vett részt a győri Mobilis interaktív kiállításon. A mobilis elsődlegesen a járművekre és a közlekedésre, tágabb értelemben pedig a mozgásra, a mobilitásra koncentrál úgy, hogy testközelbe hozza a műszaki és természettudományokat, és azoknak érdekes oldalát tárja elénk.
Amint odaértünk, egy előadásra indultunk, amelynek helyszíne azonnal elnyerte tetszésünket. A másfél órás buszozás után örömmel foglaltunk helyet az ott található babzsákfotelekben.
Két ott dolgozó fiatal hölgy bemutatót tartott nekünk a fizika és a kémia segítségével az extrém hideg és meleg anyagokról. A kísérletek első fele a folyékony nitrogénnel volt kapcsolatos. Bátran elmondhatjuk, hogy pár méterre tőlünk volt található Győr leghidegebb pontja, azaz -200 °C, hiszen az említett anyag tárolására ezt a hőmérsékletet kell biztosítani. Természetesen ehhez egy speciális termoszt használnak, amelyet nem zárnak le, hogy a gázok szabadon távozhassanak, és a nyomás ne feszítse szét a tárolóedényt.
A következőkben egy könnyen égő folyadékot, acetont használtak. Mivel az acetonban több volt a víz, mint a gyúlékony anyag – így csak a párolgó gáz égett –, szemrebbenés nélkül nézték, ahogy az asztal lángra kapott. Leesett állal figyeltük már ezt is, hát még amikor előidéztek nekünk egy tűztornádót. A színek, a lángoszlop magassága és alakja teljes mértékben elámított mindannyiunkat.
Az előadás végeztével elindultunk megtekinteni a kiállítást. Valójában számunkra egy valódi játszóház volt, tele autókkal, kerékpárokkal és különféle tesztekkel például arról, milyen járművek is lennénk. Megtudhattuk azt is, hogyan termelhetünk áramot, vagy letesztelhettük akár reflexeink gyorsaságát. Miután mindenki kipróbálta az összes berendezést, kicsit fáradtan, de élményekkel gazdagodva megkezdtük utunkat vissza Mátyusföld szívébe.
A kiállításon eltöltött nap nem csak arra volt jó, hogy kihúzhassuk magunkat a tanulás alól. Azok a diákok, akik eddig úgy gondolták, a reál tantárgyak nem igazán nőttek a szívükhöz, rájöttek, azok is lehetnek szórakoztatóak. Nem tartom kizártnak, hogy a közeljövőben növekedni fog a fizika iránt érdeklődők száma, az interaktív kiállításnak köszönhetően.
Szarka Csilla, 3.B
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.