A képregény rejtelmes útja

Ugye egyetértünk abban, hogy a képregény egy igen jó találmány? A jó képregények szellemesek, izgalmasak, és legalább annyira képesek lekötni az ember figyelmét, mint egy film.

De hogyan is képes versenyre kelni a hangos, színes mozgóképpel a rajzok világa? És kinek jutott először eszébe, hogy ilyet rajzoljon? Bár igazi képregény csak egy kicsivel több mint 100 éve létezik, az embereknek már több ezer éve is eszébe jutott, hogy egy történetet rajz- illetve képsorozattal ábrázoljanak. Itt van mindjárt például egy római műemlék, Traianus császár oszlopa, ami a nagy császár dicső tetteit meséli el annak, aki az oszlopot körbejárva alaposan szemügyre veszi a domborműveket.

A középkorból is maradtak fenn hasonló ábrázolások, ha nem is oszlopon, de faliszőnyegen: ez is egy haditettet, a frankok angliai partraszállását meséli el. Ami igazán érdekes, hogy már a 13. században született olyan rajzsorozat, amin szöveg is szerepel. Igaz, nem buborékban, hanem csak úgy, jönnek ki a betűk a szereplők szájából. Egyébként egy filozófus életét ábrázolja ez a képregény-előd.

Analfabéta népek

Minthogy sokáig egyáltalán nem volt természetes és általános, hogy az emberek tudnak olvasni (milyen furcsa világ lehetett!) bizonyos hírekről rajz formájában adtak hírt az analfabéta (azaz: olvasni-írni nem tudó) népnek.

A mai értelemben vett képregény őse 1896-ban látott napvilágot egy New York-i újság oldalain. Ennek hőse nem más volt, mint a Sárga kölyök, akivel mindig történt valami említésre méltó, furcsa eset a külvárosi utcákon – ezért szerették meg a lap olvasói.

A képregény a 20. században óriási népszerűségre tett szert, akkorára, hogy még a mozgófilm elterjedése sem tudta kiszorítani, sőt. Számos mozifilmhős a képregények kockáin született meg először, s vált népszerűvé: Batman, Superman, a Pókember, és még sorolhatnánk.

Aki jól ismeri, szereti a képregényeket, az tudja: szinte nincs olyan dolog, amit ne lehetne rajzban kifejezni. ĺgy is van! Lássuk csak, hogyan képes a képregény teljesen élővé varázsolni az általa életre keltett figurákat!

Sokszínűség

Először is: bár a rajz csak statikusan tudja ábrázolni a világot, a képregényben mégis teljesen jól kifejeződik a mozgás. Ezt a rajzoló apró- vagy kevésbé apró – mellékvonalakkal tudja érzékeltetni. Egy sétáló figura például attól látszik mozogni, hogy a kontúrvonalait bizonyos helyeken megkettőzi a készítő. Ha pedig futásról van szó: a mozgás irányába rajzolt vonalak jelennek meg a figura mögött. A képregény azonban még ennél is többet tud! Még a hangokat, hangszíneket is meg tudja jeleníteni! Mégpedig a betűk megformálásával.

A kiabálást lehet tehát nagy, vagy vastagabb betűkkel írni, a félelmet remegő betűkkel, stb. Számtalan lehetőség van! Éppen ettől jó ez a műfaj! És nem csak olvasni jó, rajzolni is! (n, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?