Időszerű teendők a gyümölcsösben és a kertben

A lombjukat vesztett ribiszke- és köszmétebokrok ritkítómetszését végezzük el. Csonkot ne hagyjunk vissza, mert azon elkorhadva taplógombák telepedhetnek meg.
A folytontermő málnatövek letermett vesszőit vágjuk ki tőből, a másfél méternél hosszabbra nőtt egyéves vesszők hegyét vágjuk vissza.

A lombjukat vesztett ribiszke- és köszmétebokrok ritkítómetszését végezzük el. Csonkot ne hagyjunk vissza, mert azon elkorhadva taplógombák telepedhetnek meg.

A folytontermő málnatövek letermett vesszőit vágjuk ki tőből, a másfél méternél hosszabbra nőtt egyéves vesszők hegyét vágjuk vissza. Az erős málnasarjakat emeljük ki ásóval és telepítsük át új helyükre.

A gyümölcsfákat és cserjéket ültessük el. Ültetés után a csemetéket nem kell beöntözni, de tövüknél a talajt fel kell kupacolni, nehogy a gyökérzet télen fagykárt szenvedjen. Az erős gyökerű csemetéket csak akkor támasszuk meg karóval, ha állatoktól kell megvédenünk őket. A görbe törzsű fa karóhoz kötve kiegyenesedik.

Tisztogassuk meg az idősebb gyümölcsfákat. A moníliás múmiák, hernyófészkek, taplógombák, vértetves vesszők, gyűrűs- és gyapjaspille tojáscsomóinak eltávolításával ne késlekedjünk. A korábban levágott ágak sebeit kacorral simítsuk le, majd a friss sebet kenjük be fasebkátránnyal vagy fémmentes olajfestékkel.

A gyümölcstárolóban a relatív páratartalom lehetőleg 80–85 %-os legyen. Hideg idő esetén csak nappal, enyhe idő esetén éjszaka is kinyithatjuk a szellőzőnyílást.

A fűtött fóliasátorba szánt fejes saláta palántanevelését most kezdhetjük. A magvakat szaporítóládába vessük. Csak akkor kezdjünk a palántaneveléshez, ha olyan helységgel rendelkezünk, amelyben 16 C körüli hőmérsékletet tudunk tartani, és a növények elegendő fényhez jutnak.

A bimbóskelt még a szabadban hagyhatjuk, a növény a -8, -10 fokon sem károsodik. Még szedhetjük a hosszú tenyészidejű fejes káposztát. A felszedett, megtisztított fejek közül csak azokat tároljuk, amelyek hernyóktól, azok rágásától, ürülékétől, levéltetvektől és rothasztó tevékenységet folytató kórokozóktól mentesek. A káposztafejek tárolására a 2–5 C fok a legmegfelelőbb.

A tormát még szedhetjük, és ezt összekapcsolhatjuk a telepítésével is.

Kezdhetjük a fokhagyma ültetését. A telet jól tűri, nem kell félni a kifagyás veszélyétől. A szétválasztott gerezdeket 25 cm sor- és 10 cm tőtávolságra duggassuk. A fagyok beállta előtt szedjük fel a téli retket és a sárgarépához hasonlóan tároljuk.

Megkezdhetjük a díszfáink és díszcserjéink nyugalmi állapotában esedékes fatisztogatási, ápolási munkákat. Ha a tisztogatási munkák során a fatörzsön vagy a vastagabb ágrészeken farontó gombát találunk, úgy vágjuk le, hogy az egészségesnek látszó részből is távolítsunk el 1–2 cm-nyit. A sebet oltóviasszal kezeljük.

Egész hónapban végezhetjük az őszi talajmunkákat, valamint az ültetést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?