Megugrott az öngyilkosságok száma a Robin Williams halálát követő hónapokban

Robin Williams
Los Angeles |

Mintegy 10 százalékkal nőtt az öngyilkosságot elkövetők száma az Egyesült Államokban Robin Williams Oscar-díjas színész 2014-es halála után, és még nagyobbra ugrott azon férfiak aránya, akik Robin Williamshez hasonlóan vetettek véget életüknek, felakasztották magukat - mutatták ki kutatók a PLOS One tudományos folyóiratban szerdán megjelent tanulmányukban.

Az amerikai járványügyi és megelőzési központ (CDC) adatai szerint 2014 augusztusa és decembere között 18 690 öngyilkosságot jegyeztek fel az Egyesült Államokban, ami 9,85 százalékos növekedés az adott időszakra várt esetek számához képest.

Robin Williams, a Jó reggelt, Vietnam! című film Oscar-díjas főszereplője 2014. augusztus 11-én halt meg, felakasztotta magát észak-kaliforniai otthonában.

Korai halála sokkolta rajongóit, a 63 éves színész Parkinson-kórban szenvedett és az úgynevezett Lewy-testes demencia tünetei is jelentkeztek nála.

A kutatók az adatok elemzéséből kimutatták, hogy Williams halála után a 30-44 éves férfiak körében 12,9 százalékkal nőtt az életüknek önkezükkel véget vetők aránya és 32 százalékkal emelkedett az akasztásos öngyilkosságok száma.

Bár a tanulmány nem talált határozott összefüggést Williams halála és az öngyilkosságok számának megugrása között, a szakemberek úgy vélik, fennáll a kapcsolat.

A színész öngyilkosságáról a médiában megjelent számtalan hír és beszámoló

"lehetett a kényszerű ösztökélő inger az amerikai lakosság magas kockázatú szegmensében (a helyzetüket kilátástalannak tartó középkorú férfiak körében) arra, hogy az öngyilkosság gondolatát felváltsa az elkövetés kísérlete"

- vélik a szakemberek.

Már korábban is összefüggésbe hozták a hírességek öngyilkosságáról szóló széles körű médiaérdekelődés hatását az öngyilkosságok számának növekedésével a lakosság széles körében. A tanulmány készítői szerint Robin Williams halála különösen részletesen és szenzációhajhász módon jelent meg a közösségi médiában.

Kurt Cobainnek, a Nirvana énekesének 1994-es öngyilkossága csak csekély mértékben hatott szülővárosában az öngyilkosságok számára, mivel a médiajelentések korlátozottabbak voltak - emlékeztettek a kutatók.

"A média pozitív vagy negatív hatással lehet az öngyilkosságok elkövetésére. A bulvármédia szalagcímei azt sugallják, hogy az öngyilkosságokról szóló hírekre vonatkozó médiaelőírásokat nem tartották be Robin Williams esetében" - írták a kutatók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?