Részlet a filmből (Forrás: bunosvaros.hu)
Herendi Gábor elkészítette a Bűnös várost
Emlékeznek még a Bűnös városra? Egy film a filmben: a Valami Amerika hősei igye-keznek pénzt szerezni a forga-tására, megjelenik a film folytatásában és a harmadik rész is visszautal rá. Herendi Gábor, a Valami Amerika rendezője, aki a legnagyobb közön-ségsikereket elért magyar produkciókat készítette az elmúlt két évtizedben, most valóban leforgatta a Bűnös várost.
Ha valaki nem emlékezne, elevenítsük fel a Valami Amerika sztoriját: Tamás (Pindroch Csaba) testvéreivel, Ákossal (Szabó Győző) és Andrással (Hujber Ferenc) azon ügyködik, hogy megszerezze a szükséges tőkét első nagyjátékfilmjéhez. A megszerzett pénzt lenyúlja Ákos barátnője (Oroszlán Szonja), ám az összeg végül is összejön, mikor nyernek a lottón. A Valami Amerika 2-ből aztán kiderül, hogy az elkészült film hatalmas bukás: sem a nézők, sem a kritikusok nem szeretik a Bűnös várost. Ismerjük a film központi mondatát – ez egy bűnös hely, ez egy bűnös város – és látunk ugyan egy rövid jelenetet is belőle, azonban az, hogy miről szól valójában, nem derül ki.
Most a Bűnös város, csaknem húsz év múlva, kilép a Valami Amerika világából. Herendi Gábor a nyáron jelentette be, hogy leforgatja a filmet, ráadásul saját maga finanszírozza a projektet. És hogy miért érzi úgy Herendi, akinek olyan közönségkedvenc produkciók kötődnek a nevéhez, mint a Magyar vándor, a Kincsem és a mostani Toxikoma, hogy visszautaljon karrierje kezdetére?
A Bűnös város merően eltér a rendező eddigi produkcióitól. Rövidfilm, mintegy félórás, nem fut a mozikban, azonban bárki elérheti az interneten, és főképp: ez egy szatirikus hangnemű film a mai Magyarországról, amely nagyon súlyos kritikával illeti a NER rendszerét. Ez a tónus eddig szokatlan volt Herenditől. Mióta azonban bejelentette a Bűnös város filmtervét, a rendező több helyen is beszélt arról, milyen nehézségeket gördít a lába elé a magyarországi filmfinanszírozás rendszere. Herendi szerint Andy Vajna irányítása alatt még szakmai alapon dőltek el a támogatások a filmiparban, és bár Vajnával való viszonya nem volt konfliktusoktól mentes, hagyták dolgozni. „És aztán ez elakadt a Filmalap új vezetésénél. Sokáig nem értettem, hogy mi történik. A Toxikoma lassan három éve készült, csak a Covid miatt beragadt, de én nem kaptam lehetőséget Andy Vajna halála óta. Először nem értettem, aztán elkezdtem utánajárni, és így tudtam meg, hogy félre vagyok állítva” – mondta most Herendi a 24.hu-nak. Arról egyébként, hogy rendezőként hogyan lehetetlenítették el az elmúlt időszakban, már Veiszer Alinda egy korábbi műsorában is beszélt, ahol úgy nyilatkozott, hamarabb kellett volna reflektálnia a filmiparban folyó történésekre.
A Bűnös városban számos elismert magyar színész szerepel, és a filmet egyébként a bunosvaros.hu oldalon lehet megnézni, körülbelül egy mozijegy áráért. A készítők a premier időpontjával is utalni szerettek volna, hiszen a Bűnös város egy napon jelent meg az Elk*rtuk című filmmel, mely a botrányos Gyurcsány-hangfelvételt, a kiszivárgott őszödi beszédet állítja középpontba, és amely nyolcszázmillió forintból készült. A premier napja természetesen nem volt véletlen. Herendi azt reméli, bár sokkal kisebb költségvetésből indul, a Bűnös város méltó vetélytársa lesz az Elk*rtuknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.