Kezdodik a permetezési idény. Az alábbiakban egy olyan, a növények védelmének hatékonyságát nagyban javító terméket mutatunk be, amelyre már tanácsadó rovatunkban többször hivatkoztunk.
Hasznosított borókakivonat
A tapadószerek olyan segédanyagok, amelyeket permetlébe adagolunk. Kijuttatásukkal jobb, egyenletesebb borítottságot érünk el. A készítmények jótékony hatását több kísérlet is igazolta. Az Agrovital, mint terpén alapú természetes tapadóanyag, a növény felületén megszáradva megvédi a vegyszer hatóanyagát az idojárás okozta károsodástól. A tapadószerek nedvesíto és vizlágyító hatásúak is lehetnek. Az Agrovital ilyen kettos hatású készítmény. Jó hatásfokkal csökkenti a vízcsepp felszíni feszültségét, minek következtében a többi nedvesítoszerekhez (Citowett, Trend, Nonit stb) hasonlóan jobb permetléborítást kapunk. Puha, rugalmas polimer, melyet a terpén a növény felületéhez tapaszt. Ezáltal a permetlé hatóanyagát mintegy összeköti a növény felületével, ahol az kifejtheti hatását. A finom filmréteg úgy viselkedik mint a borszövet, mely idovel lassan degradálódik. Az Agrovital soha teljesen nem szilárdul meg, így nem gátolja a növény, a levél fejlodését, növekedését. Ha csak nedvesítoszert tennénk a permetlébe, kipermetezéskor ugyan több apró csepp képzodik, jobb a borítottság, ugyanakkor nehéz elérni, hogy az ne folyjon meg a levélen. Az eso, öntözés vagy harmatképzodés hatására is a permetlé könnyen viszszaváltozik oldattá és lefolyik a növényrol a talajra. A közvetlen gazdasági kár mellet ez környezetszennyezést is jelent. Viszont az Agrovital a pinolén hatóanyagnak köszönhetoen csak nagyon kis mértékben köt le újra vizet, a növény légzését azonban nem gátolja. Tehát eso, öntözovíz, harmat nincs hatással a kialakított filmrétegre, így az kijuttatott vegyszer zavartalanul tudja kifejteni hatását. A pinolén lassítja továbbá a káros ultrabolya sugarak hatását is a növényen. Ez a tulajdonság az erre érzékeny biológiai hatóanyagok alkalmazásakor (pl. Biobit, Dipel stb.) jól kihasználható. A pinolén hatóanyag a napégetést is ellensúlyozza azzal, hogy a káros, a napégetést okozó UV–B sugarakat magába nyeli. Az idojárás alakulásából ítélve erre foként a szolon, almán és a cukorrépán a jövoben is számítanunk kell.
Egy sor permetszer lassan, csak több nap alatt fejti ki hatását. Ez a száraz idojárási viszonyok közepette nem mindig elony. A hideg, csapadékos idojáráskor viszont a növény anyagcseréje lelassul, a kipermetezett anyagok lemosódnak a növényzetrol. Ezért is ajánlatos az Agrovital adagolása a permetlébe, amely felszívódó permetszerekkel, levéltrágyákkal vagy növekedésserkento anyagokkal egyaránt használható. A szélesköru, különbözo éghajlatú országokban végzett kísérletek igazolják, hogy akár 20–30 napig is megtartja hatását.
Az Agrovital nem káros a környezetre vagy az egészségre, hiszen hatóanyagát borókafenyobol nyerik, ami idovel természetes úton lebomlik. Nem károsítja a biológiai növényvédelemben használt hasznos parazita rovarokat (fürkészlégy, katicabogarak, zengolegyek, stb.) sem.
A szerzo növényvédelmi szakmérnök
Adagolási útmutató
Az Agrovital adagolása általában 0,25–0,3 liter/ha vagyis 2,5–3 ml 10 liter vízbe. A szántóföldi növényeknél, így pl. a borsónál, repcénél, napraforgónál a betakarítási veszteségek csökkentésére hektáronként 0,7 litert kell adagolni. Az Agrovitalt utolsó komponensként adagoljuk a permetlébe állandó keverés közben. A permetezot ajánlatos minden használat után alaposan kiöblíteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.