Szabályzatba foglalt felújítás

<p>A gazdasági válság miatt a lakosság körében egyre többen döntenek úgy, hogy új lakás vásárlása helyett inkább a régit újítják fel. Mire kellene ennek során a leginkább odafigyelniük? Az alábbiakban erre keressük a választ.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

A hagyományos eljárásokkal készült lakóházak élettartama 100 év körül van, a panelházak esetében ez 80 év. Ehhez azonban rendszeres és módszeres felújításra lenne szükség. Ha ez elmarad, a hagyományos technológiával készülő lakások élettartama 80, a panelházaké 65 évre csökken. A házak egyes részeinek élettartama ennél lényegesen alacsonyabb. A víz- és gázvezetékeké 30-40 év, a felvonóké pedig 25-40 év. Az ablakok átlagos élettartama 40 év körül mozog. Hogy a minőséggel komoly bajok vannak, azt mi sem bizonyítja jobban, hogy már azok a lakások is komoly felújításra szorulnak, amelyek még húszévesek sincsenek.

Mielőtt hozzálátnánk a felújításhoz, érdemes megtudni, hogy ehhez szükség van-e hivatali engedélyre. Természetesen nem minden munkához kell építési engedélyt kérni, sőt bejelentési kötelezettség sincs, ahol azonban erre szükség van, mindenképp érdemes elintézni, hiszen mindig akad egy „jó szomszéd”, aki feljelenthet bennünket. A feketén építő ugyanakkor jelentős büntetésre számíthat. Az építésügyi hivatalok ezért azt ajánlják, még mielőtt a lakók elkezdenék bontani a falat, érdeklődjenek a hivatalban, milyen feltételeknek kell megfelelniük, hiszen az egyes hivatalok rendeletei különbözhetnek.

Mikor nincs szükség sem építési engedélyre, sem bejelentésre a városi vagy községi hivatalnál? Olyan munkák tartoznak ide, mint például az ablakok, a fürdőkád cseréje, vagy a padló és a falak csempézése. Nem kell bejelentést tenni a homlokzat kisebb felújításához, a tető cseréjéhez, vagy a kémény felújításához sem. Be kell jelenteni azonban a községi hivatalnál, ha a belső, nem tartófalakat helyezik odébb. A bejelentésben fel kell tüntetni az átépítés nagyságát, fajtáját és célját, és nem szabad megfeledkezni az építkezés pontos helyének feltüntetéséről és persze arról sem, hogy tulajdonosai-e az illető lakásnak, vagy épületnek. Építési engedélyre csak abban az esetben van szükség, ha családi házat építenek, beépítik a tetőteret, vagy hozzáépítenek a házhoz. Engedély kell akkor is, ha a tartófalat akarják kicserélni, ilyenkor statikussal is meg kell vizsgáltatni az épületet. Az építési engedélyt az építésügyi hivatalokban intézhetik el. Mielőtt hozzálátnának az átépítésnek, erről a többi lakót is tájékoztatni kell. A jól látható helyre elhelyezett tájékoztatón illik elnézést kérnünk az esetleges kellemetlenségekért, és ha az átépítéshez építési engedélyre is szükség van, ennek a fénymásolatát is ki kellene akasztanunk, elkerülve, hogy a szomszédok feljelentsenek. Fel kell tüntetni az átépítés időtartamát is. Ez utóbbinál érdemes pár nappal többet számítani, hiszen ha építőipari céget bízunk meg az átépítéssel, a munkálatok nem egyszer tovább tartanak, mint azt előre bejelentik. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?