Sok a különbség a bankkártyák között

Első ránézésre teljesen egyformának tűnhet a betéti és a hitelkártya, a fő különbség abban rejlik, hogy fizetéskor milyen pénzt használunk.Mi a hitelkártya?Hitelkártyát bank és más alternatív pénzintézet is kiállíthat. Bizonyos kölcsönről van szó.

Első ránézésre teljesen egyformának tűnhet a betéti és a hitelkártya, a fő különbség abban rejlik, hogy fizetéskor milyen pénzt használunk.

Mi a hitelkártya?

Hitelkártyát bank és más alternatív pénzintézet is kiállíthat. Bizonyos kölcsönről van szó. Készpénz nélkül vásárolhatunk, de használatával mindig a bank vagy az alternatív pénzintézet pénzét (személyre szabott hitelkeretét) költjük, amit ráérünk később – akár 30-55 nap múlva – visszafizetni. A kamatmentes költési időszak hosszát a bankok maguk határozzák meg. Aki a fizetési határidőig kiegyenlíti a teljes felhasznált összeget, annak nem kell kamatot fizetnie.

Hogyan működik a gyakorlatban? Vegyünk példaként egy 30 napos hónapot. Például április 1-jétől április 30-áig fizetünk a kreditkártyával, s május 1-jén a bank kiküldi a számlát – az összes tételt, amit áprilisban a kártyával fizettünk. Ettől a naptól kezdve adott egy meghatározott idő – például 20 nap –, hogy az összeget térítsük. A határidő lejárta után komoly kamatot számláznak. Mivel a kreditkártyával idegen pénzt költünk, használata nincs ingyen – banktól, társaságtól függően évente 10-100 euróba kerülhet.

Fontos tudatosítani, hogy a hitelkártya akkor előnyös, ha üzletben vagy az interneten vásárolunk, bankautomatából nem tanácsos pénzt kivenni vele. A bankok ezért legkevesebb 3-4 eurót számláznak, de némelyik pénzintézet a felvett összeg bizonyos százalékának megfelelő illetéket kérhet, úgyhogy a pénzfelvétel drága mulatság lehet. Ugyanakkor a kreditkártya helyes használatával némi megtakarítást is el lehet érni, például a megvásárolt termékek árának bizonyos százalékát visszatéríthetik. Ez általában 1% szokott lenni, de banktól függően lehet több is. Aki havonta 200 eurót elkölt kreditkártyával, a bank ebből visszaadhat 2 eurót. Éves viszonylatban ez 24 euró, ami már fedezheti a kreditkártya használatáért fizetett éves illetéket, vagyis a használata díjmentes. Ha évente többet költünk, a megtakarítás, pontosabban a visszaadott összeg magasabb lehet. Igaz, csak pár euróról van szó, de emellett a hitelkártya-tulajdonosok általában számos kedvezményt, például 5-20%-os árengedményt kaphatnak a különböző partnercégeknél.

A hitelkártya-vezetésért évente 10-100 eurót számlázhatnak – a konkrét összeg banktól és az esetleges kiegészítő szolgáltatásoktól függ. Néhány bank bizonyos feltételekkel díjmentesen is ad kreditkártyát. A hitelkártya-használattal a legtöbb esetben visszakapható az elköltött összeg bizonyos része. Néhány kártyához előnyös hűségprogram kapcsolódik. A kártyahasználat itthon és külföldön is díjmentes. Ha bankomatból veszünk ki pénzt kreditkártyával, azért itthon és külföldön is illetéket számláznak, ez 3-4 eurónál is magasabb lehet.

Mi a betéti kártya?

Miután kiválasztottuk, melyik bankban tartjuk a pénzünket, aláírjuk a bankszámlaszerződést, és ez alapján bankszámlát nyitunk, általában automatikusan kapunk hozzá betéti kártyát. A legtöbb pénzintézetben ez egy szolgáltatáscsomag részét képezi, s díjmentesen vehetjük igénybe, de némelyik bank illetéket is számlázhat érte – főleg olyankor szokott előfordulni, ha a kártyát valaki nem használja rendszeresen.

A betéti kártya egyik legfontosabb jellemzője, hogy fizetéskor a saját számlánkon elhelyezett pénzt használjuk vele. A kártya birtokosa így a bankszámláján levő összeget költheti, vehet fel készpénzt, vásárolhat, feltöltheti mobiltelefonját. A bank a műveletek ellenértékével nagyon rövid időn belül vagy azonnal megterheli a kártya tulajdonosának számláját.

A betéti kártyánál nem feltétlenül van illeték, ha bankautomatából veszünk ki pénzt – ez a folyószámlához csatolt konkrét szolgáltatáscsomagtól függ. Azok a bankok, melyek nem számláznak illetéket a számlavezetésért, díjmentesen lehetővé teszik, hogy kártyával fizessünk, viszont a bankautomatából való készpénzfelvétel már nem ingyenes (általában minden művelet 1,5 euró – a pontos összeg banktól függ).

A kártya használata külföldön hasonló, mint idehaza, ám ez is a banktól és a számlához csatolt csomagtól függ. Ha külföldön veszünk ki pénzt pénzkiadó automatából, számolnunk kell bizonyos illetékkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?