<div>Közeledik a nyári szabadságok ideje, valószínűleg sokan külföldi kiránduláson gondolkodnak, ezért érdemes ellenőrizni iratainkat, nehogy közvetlenül a tervezett út előtt derüljön ki: útlevelünk, személyi igazolványunk vagy jogosítványunk lejárt.</div><div> </div>
Most érdemes útlevelet igényelni
Aki pedig gyermekével készül külföldre, ne feledje: már a csecsemőnek is saját útlevélre van szüksége! Tavaly a rendőrség csaknem 380 ezer útlevelet adott ki, idén április közepéig 55 ezren igényeltek új úti okmányt, az ötödét hatévesnél kisebb gyermekek számára. Feltehetően a nyári szabadságok közeledtével megsokszorozódik a kérvények száma, ezért a rendőrség figyelmeztet: nem érdemes az utolsó pillanatra halasztani a dolgot. Tavaly júniustól a gyermekeket nem lehet beíratni szüleik útlevelébe, amiről sokan meg szoktak feledkezni, és nem sokkal az indulás előtt, gyorsított eljárással intéznek úti okmányt picinyeiknek, ami persze lényegesen drágább. Ezt elkerülendő érdemesebb a jelenlegi nyugodtabb időszakot kihasználni, amikor a rendőrséget még nem árasztották el kérvényekkel. „Akik a szükséges formalitásokat az utolsó pillanatra hagyják, számítsanak arra, hogy a nyár közepén hosszabb ideig tarthat az ügyintézés. Most van a legideálisabb idő intézkedni mindenféle várakozás és stressz nélkül” – mondta Denisa Baloghová, a rendőr-főkapitányság szóvivője. Az Európai Unió területén, sőt néhány EU-n kívüli országba nem is kell útlevél. Horvátországba is 2005. június 1-jétől elég a személyazonossági igazolvány, ezért aki oda megy kirándulni, a határon nem kell felmutatnia úti okmányát. Ugyanez érvényes az összes uniós tagállamra, valamint Svájcra, Norvégiára és Liechtensteinre. A fiatalkorúak azonban csak 15 éves korukban kapnak személyit, így a gyerekek 15 éves korukig az EU területén is csak útlevéllel utazhatnak. Aki autóval készül kirándulni, ellenőrizze jogosítványát is! Az iratokat a lakhely szerint illetékes járási rendőrkapitányságokon lehet intézni. A legtöbb helyen SMS-ben értesítenek róla, ha az okmány elkészült és átvehető, az üzenetet a kérvény benyújtásától számított 30 napon belül szokták küldeni – ha kevés igénylő van, már pár nap után értesíthetik a kérvényezőt még akkor is, ha nem gyorsított eljárásban kérte az okmányt. Gyorsított ügyintézés esetén az okmány két nap alatt biztosan elkészül, ám lényegesen többe kerül. Összeállításunkban útmutatóval próbálunk szolgálni azoknak, akik útlevelet, személyi igazolványt vagy jogosítványt akarnak intézni. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.