Miért olyan magas a kocsink fogyasztása?

Képarchívum

Ha szokatlanul magas üzemanyag-fogyasztást észlel, lehet, hogy itt az ideje, hogy átgondolja vezetési stílusát, vagy ellenőrizze autója műszaki alkatrészeit. Az Autobild szerint az üzemanyag-fogyasztás számos tényezőtől függ. Néha magasabb, néha pedig alacsonyabb lehet anélkül, hogy meghibásodna. Akár teljesen megrakodva, akár üresen, rövid vagy hosszú útvonalakon, nyáron vagy télen közlekedik, mindezek befolyásolják az üzemanyag-fogyasztást.

Ez a benzin- és dízelmotorokra egyaránt igaz, bár a benzinmotorok üzemanyag-fogyasztása általában egy kicsit hajlamosabb ezekre az ingadozásokra a dízelmotorokhoz képest. A fő ok azonban az, hogy a járművezető a saját kezében, vagy inkább lábában tartja az ügyet.

A vezetési stílus az egyik legfontosabb tényező, amikor egy autó üzemanyag-fogyasztásáról van szó. Ha magas a fogyasztása, először is próbálja meg felülvizsgálni a vezetési stílusát, és próbálja megtalálni azokat a gyenge pontokat, ahol egyenletesebben vezethetne. Ha azonban a magas fogyasztás gyakorlatilag egyik napról a másikra nőtt, akkor műszaki hibára gyanakodhatunk, amit nagyon nehéz megtalálni. Ráadásul a fogyasztás akár csak néhány százalékkal is változhat, és szinte észrevehetetlenül. De egyes konkrét műszaki hibák esetén akár meg is duplázódhat. 

Hogyan kell kiszámítani az üzemanyag-fogyasztást?

Ahhoz, hogy megtudja, autója valóban túl sok üzemanyagot fogyaszt-e, meg kell határoznia a tényleges üzemanyag-fogyasztást. Az első támpont a fedélzeti számítógép fogyasztásjelzője. A tényleges fogyasztástól azonban gyakran vannak eltérések. Ezért az üzemanyag-fogyasztást magunknak kell megmérnünk. Hogyan? - Töltsük tele a tankot, alapvetően mindegy, hogy csak az első pisztolyugrás után tankolunk, vagy az utolsó cseppeket is feltöltjük speciális technikával, a lényeg, hogy ugyanazt az eljárást követjük. Ezután állítsuk vissza a napi kilométer-számlálót, és vezessük az autót a szokásos módon. Az útvonal ne legyen túl rövid, de elérje a legalább 100 kilométert. Tankoljuk meg a járművet ugyanazon a töltőállomáson és ugyanannál a szivattyúnál, a szivattyú eltérésének kiküszöbölése érdekében ugyanúgy, mint az első lépésben. Az üzemanyag-fogyasztás kiszámításához szorozzuk meg az elfogyasztott üzemanyag literben kifejezett mennyiségét 100-zal, és osszuk el a megtett kilométerekkel. Az eredmény a 100 kilométerenkénti átlagfogyasztás. Példa: 38,27 liter x 100 / 523 kilométer = 7,32 liter/100 km.

Mielőtt elvisszük az autót a szervizbe, saját magunk is ellenőrizhetjük a magas fogyasztás számos lehetséges műszaki okát. Ezek egyike a gumiabroncsnyomás ellenőrzése. Ha az jelentősen alacsonyabb, mint a címkén feltüntetett érték, akkor az ok keresése befejezhető. A túl alacsony légnyomás következtében akár 30 százalékkal is megnőhet az üzemanyag-fogyasztás, ezért rendszeresen ellenőrizze a gumiabroncsok nyomását.

A megnövekedett üzemanyag-fogyasztás mechanikai okai

ugyanilyen fontos szerepet játszanak. Ilyen a levegő ellenállása, például tetőbox használatakor. Más a helyzet a laza alkatrészek, például az alvázfedelek vagy a kerékjárati ívek esetében, amelyek első pillantásra nehezen észrevehetőek. Különösen autópályákon és autóutakon való közlekedéskor a laza alkatrészek jelentősen ronthatják a légellenállást, és így növelhetik az üzemanyag-fogyasztást. Egy másik lehetséges ok a légszűrő rossz állapota, amely általában szintén gyorsan ellenőrizhető. Ha piszkos, kevesebb levegő áramlik át rajta, ami megnehezíti a motor működését.

Általánosságban elmondható, hogy minden olyan csapágy, amely a motor és a sebességváltó tengelyek szabad járásáért felelős, az ellenállás növelésével hozzájárulhat a fogyasztás növekedéséhez. Ha azonban az ellenállás olyan erős, hogy az észrevehetően befolyásolja a fogyasztást, a hibát általában már megkülönböztető hangok jelzik. Ugyanez vonatkozik a kerékcsapágyakra is.

Más a helyzet a "lógó" fékekkel, amelyek gyakran nem jelentkeznek olyan gyorsan. A laza fékeket azonban ellenőrizni lehet, ha az autót kis sebességről, üresjáratban hagyjuk kigurulni. Ha az autó hirtelen megáll, az azt jelenti, hogy fékproblémája van. A felni hőmérséklete alapján meg lehet állapítani, hogy melyik kerékre akadt a fék. Gyakran előfordul, hogy a beragadt fékkel rendelkező kerék érezhetően melegebb, mint a többi felni. Ha elforgatja a kereket az emelőn, végleges megerősítést kaphat a kártevőről.

Bedugult befecskendezők

Az injektorok is okolhatók a megnövekedett fogyasztásért. Az injektorfúvókák nagyon finom üzemanyagködöt szórnak vagy a szívócsatornába (közvetett befecskendezés), vagy közvetlenül a henger égéstermébe (közvetlen befecskendezés). Az évek során a fúvókák elkoszolódnak, ami azt jelenti, hogy az égés már nem optimális. Ennek következtében a motorból hiányzik a teljesítmény, és ezzel egyidejűleg nő a fogyasztás. Sok esetben speciális adalékanyagok hozzáadása segíthet. Használat előtt azonban a tulajdonosoknak ellenőrizniük kell az autó gyártójával, hogy az adalékanyagot jóváhagyták-e a járművön. Beágyazódott lerakódások esetén javasoljuk az injektorok szétszerelését és szakszerű tisztítását.

Hibás készülékek

A meghibásodott segédberendezések, például egy meghibásodott klímakompresszor szintén felelős lehet a megnövekedett üzemanyag-fogyasztásért. A légkondicionáló bekapcsolásakor a kompresszort egy mágneses tengelykapcsoló ereszti le egy ékszíjon keresztül, ami további ellenállást jelent a motor számára - ezért a fogyasztás magasabb a légkondicionáló használatakor mechanikai hiba nélkül is. Ha a mágneskuplung meghibásodik, előfordulhat, hogy a kompresszor nem kapcsolható ki.Ugyanez vonatkozik a modern generátorokra is, amelyek csak akkor működnek, ha muszáj.Ha a generátor lekapcsolása nem működik, a fogyasztás megnő.Ha már az ékszíjról beszélünk, minden kopott szíjtárcsa megnövekedett fogyasztást okoz, és minél előbb ki kell cserélni - különben további motorkárosodást kockáztat.

Érzékelők határozzák meg a befecskendezés mennyiségét és időzítését

Az elektronikus motorvezérlés egy másik lehetséges hibaforrás, amelyet figyelembe kell venni, ha az üzemanyag-fogyasztás szokatlanul magas. A legtöbb esetben nem maga a vezérlőegység hibás, hanem a vezérlőegységet ellátó számos érzékelő egyike.Ezek közül a legfontosabbak a légtömeg-érzékelő (légtömeg), a forgattyústengely-állásérzékelő, a lambda-érzékelő, a vezérműtengely-állásérzékelő, a fojtószelep-állásérzékelő, a hűtőfolyadék-hőmérsékletérzékelő és a levegőhőmérséklet-érzékelő.Az ezen érzékelők által szolgáltatott adatokból a motorvezérlő egység többek között kiszámítja a befecskendezés időzítését és az üzemanyag mennyiségét.

Ha egy vagy több érzékelőtől származó információ hibás, akkor az üzemanyag-fogyasztás megnövekedhet - például ha túl sok üzemanyagot fecskendezünk be, vagy rossz időben.Ha az érzékelők teljesen meghibásodnak, a motor általában vészfutásra kapcsol, és kigyullad a sárga ellenőrző motorkijelző lámpa. 

Sok esetben a hibás érzékelő kiolvasható a motorvezérlő egység hibamemóriájából. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?