<p>Pozsony. Ismét a csillagos égig szöktek az üzemanyagárak. Alig telik el egy olyan hét, hogy ne hallanánk a híradásokban, mennyivel drágul a tankolás. Például egy 45 literes tartállyal rendelkező Škoda Fabia teletankolásáért jelenleg körülbelül 66 eurót fizetünk. Tavaly év elején a teli tank 60 euró volt, 2009-ben pedig csak 52. Aki viszont autóját gáz üzemanyagúra (LPG) alakítja át, annak többé nem okoznak fejfájást a megtett kilométerek.</p>
Megéri üzemanyagot váltani, az LPG olcsóbb
DEMECS PÉTER
Aki sokallja a benzin árát, annak megoldás lehet az autó átalakítása. Ez ugyan kezdetleges, több száz eurós kiadással jár, viszont az összeg nagyon gyorsan megtérül. Hiszen míg egy liter 95 Natural benzin ára átlagban jelenleg 1,45 euró, addig az LPG ára ennek kevesebb mint a fele, csupán 0,70 cent.
Egyre nagyobb az érdeklődés az LPG iránt
Az autók átalakítását végző specializált szervizek igazolták, minél gyakrabban drágul a benzin, annál többen érdeklődnek az átalakítások iránt.
„Az emberek mintha lassan felfognák az LPG előnyeit. A drága benzin vagy dízel helyett ugyanis olyan alternatívát kínál, amelynél már nem kell szigorúan figyelni, mennyi kilométert tesznek meg” – nyilatkozta érdeklődésünkre Tomáš Kasanský, egy specializált szerviz munkatársa.
Ez az üzemanyag például Olaszországban vagy Hollandiában rendkívül közkedvelt, a hivatalos statisztikák szerint a két országban a regisztrált gépkocsik 30 és 40 százalékát LPG-meghajtásra alakítottak át. Ezért míg Szlovákiában egy benzinkúton legfeljebb egy, Hollandiában akár 4-5 LPG töltőt is találnak. Egyébként az LPG-meghajtású autók száma nálunk is emelkedik, hiszen míg 2008-ban csak 80 ezer ilyen autót tartottak számon, idén a statisztikában már több mint százezer szerepel.
A karburátoros autók
a legolcsóbbak
A kezdetleges kiadásokkal együtt is megéri autógáz-meghajtásra (LPG) átalakítani gépkocsinkat.
Az átalakítás ára természetesen az autó motorjától függ, a legkisebb kiadásokra a karburátoros autók tulajdonosai számíthatnak. Akinek Škoda 120 gépkocsija, vagy Škoda Favoritja van, annak körülbelül 500 euróra lesz szüksége az átalakításhoz, ez a befektetés már 11 ezer kilométer után megtérül.
A kezdetleges kiadások a befecskendezős modelleknél drágábbak, az átalakítás ezeknél körülbelül 700 euróba kerül. Drágább azoknál a modelleknél lehet, amelyeknél központi injektor táplálja a motort, a hengerenkénti befecskendezésűek átalakítása is többe kerül, s drágább a műanyag szívócsöves járművek átalakítása is. Hogy a csőben lévő gáz-levegő keverék ne lobbanjon be és ne tegye tönkre a motort, gázbefecskendező rendszerrel látják el az autót.
A 6-8 hengeres blokkoknál ez jelentősen megnöveli az árat, viszont épp ezeknél az erőforrásoknál, tekintettel magas fogyasztásukra, takaríthatnak meg LPG használatával a legtöbbet. Példaként említhetnénk az Audi A6 modelljét 2,4 V6 erőforrással. A kezdetleges kiadások már 20 ezer kilométer után megtérülnek, ami az Octaviánál és Fabiánál is kevesebb.
A legmodernebb és legdrágább LPG-rendszerek, amelyeket például a Škoda Octaviákba szerelnek, 1000–1200 euróba kerülnek. Ennek az összegnek a visszatérülésére körülbelül 23 000 kilométert kell megtenni.
Nem minden
autónál lehet
Ha vadonatúj, közvetlen befecskendezésű autójuk van, például a Škoda modelleknél ez a TSI és a TSFI modellekre vonatkozik, akkor elfelejthetik az átalakítást. S bár az LPG-meghajtások fejlesztői már dolgoznak olyan megoldáson, amelyet a közvetlen befecskendezésű modellek esetében is lehetne alkalmazni, ez a technológia egyelőre nálunk nem elérhető.
A palack már
nem hátrány
A gázautókkal kapcsolatban leggyakrabban azt a kifogást szokták felemlegetni, hogy a palack miatt jelentősen lecsökkent a poggyásztér. A Škodánál ezt problémát a pótkerék helyére építhető tartállyal orvosolták, ebben az esetben a pótkerék foglalja el a csomagok helyét – viszont ha pótkerék helyett defektjavító szettet hordanak, teljes értékű csomagtérre számíthatnak. Ráadásul az Octavia esetében a 44 literes gáztartály mellett 55 literes benzintartály is helyet kaphat. A beszerelt gázpalackokat saját térfogatuk nyolcvan százalékáig lehet tölteni, a maradék a tágulási tér.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.