<p>Szerdától hatályos az új foglalkoztatási törvény, melytől – saját bevallása szerint – még a szociális ügyi miniszter sem vár csodát, ám reméli, legalább némileg csökken majd a munkanélküliség.</p>
Már él az új foglalkoztatási törvény
Az mindenesetre biztos, hogy a jogszabály éppen a munkanélküliek rovására módosult több ponton is, és megszűnt az aktív foglalkoztatáspolitika néhány korábbi eszköze. A foglalkoztatási törvény deklarálja az állam felelősségét abban, hogy elősegítse a munkát vállalni kívánók foglalkoztatását és új munkahelyek teremtését, betöltését. A foglalkoztatási szolgáltatások az egyes intézmények és a jogszabályba foglalt eszközök által nyújtott segítséget jelentik. Eszerint az állam sokféle támogatást nyújthat a munkaadóknak és -keresőknek, a hátrányos helyzetben lévőknek és a munkanélkülieknek. A mindenkori kormány dönti el, melyik csoportot milyen mértékben kívánja segíteni. Tegnapig például hét juttatás szinte automatikusan járt, csak bizonyos formális feltételeket kellett teljesíteni. Május 1-jétől azonban egy-egy támogatás megszerzéséhez különböző intézmények véleménye is kell, esetenként hosszú bürokratikus folyamat lehet. Az új norma ugyanis különbséget tesz a „támogatást nyújt” és a „támogatást nyújthat” fogalmak között, mert a kormány szerint nem egyformán kell támogatni az egyes régiókat, járásokat. Van, ahol a vállalkozások beindítására kell helyezni a hangsúlyt, máshol más prioritások lehetnek – hogy az adott régióban mi a fontos, a munkaügyi hivatalban mától működő foglalkoztatási bizottság dönti el. Kérdéses, a testület szubjektív döntései alapján milyen mértékben és hogyan támogatják majd az új munkahelyek teremtését. Félő, elburjánzik a protekció és a korrupció. Pozitívum azonban, hogy a munkanélkülieknek nem kell havonta jelentkezniük a munkaügyi hivatalban, fennáll azonban a veszély, hogy ismét többen vállalnak majd feketén munkát külföldön. A szaktárca szerint csak olyan támogatások szűntek meg, melyekre alig volt igény. A törvény csökkentette a munkaügyi hivatalok adminisztratív feladatait, viszont a kisvállalkozókra és a munkaadókra újabb adminisztratív terheket ró, nő a bürokrácia. A vállalkozások indítására nyújtott segélyt például két részletben folyósítják: 60 százalékot a szerződés aláírásakor, a maradékot a vállalkozás beindítása után egy évvel. A régi szabályok szerint 2, az új törvény alapján legalább 3 évig kell vállalkozniuk, s ez alatt az idő alatt évente jelentést kell készíteniük tevékenységükről. Összeállításunkban útmutatóval szolgálunk a májustól hatályos változásokról, az új foglalkoztatási törvény alapján nyújtható támogatásokról, az új kötelezettségekről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.