Aki minimálnyugdíjban részesül, annak is megemelik az öregségi járandóságát 11,8%-kal, de egyesek ezt észre sem fogják venni: a Szociális Biztosítótól sokan de facto ugyanannyit fognak kapni, mint jelenleg. A dolgozó szeniorok viszont kettős emelésre számíthatnak.
Kettős emelés és változatlan minimálnyugdíj
Dolgozó szeniorok
Amikor valaki benyújtja a nyugdíjkérelmét, a Szociális Biztosítónak a nyugdíj kiszámításakor figyelembe kell vennie az összes olyan időszakot, amikor az adott személy része volt a nyugdíj-biztosítási rendszernek. Ha valaki nyugdíjasként tovább dolgozik, a munkaviszony befejezése után, ha akarja, kérheti nyugdíja átszámolását, illetve a biztosító ezt „saját magától” is megteszi, éspedig mindig év elején. Az emelést nem kötik a társadalombiztosítás megszűnéséhez, a dolgozó nyugdíjasok járandóságát akkor is átszámolják, ha még tart a munkaviszonyuk. Vagyis a munkavállaló szeniorok automatikusan kettős emelésre számíthatnak: a rendes éves valorizációra a törvény alapján megállapított nyugdíjasinfláció mértékének megfelelően, valamint a ledolgozott időszak alapján kiszámított összeggel egyaránt megtoldják a nyugdíjat. Ugyanakkor az átszámolás időbe telik, pár hétig is eltarthat, úgyhogy a kettős emelést mindjárt januárban a nyugdíjas nem fogja megérezni, csak a törvényből kifolyó valorizációt. Az emelés mértékéről a biztosító az ügyfeleket írásban fogja tájékoztatni.
Minimálnyugdíj
A minimálnyugdíjak valorizálása külön mechanizmus szerint történik. Aki miminálnyugdíjban részesül, az lényegében két tételt kap: a nyugdíjigény benyújtása után az SP által meghatározott összeget és egy nyugdíj-kiegészítést. A minimálnyugdíj intézménye ugyanis azt jelenti, hogy a kisnyugdíjasok nagyon alacsony járandóságát bizonyos feltételek teljesítése mellett kipótolják a vonatkozó törvénybe foglalt minimális szintre. Amikor év elején a nyugdíjakat emelik, akkor a kisnyugdíjasok eredetileg jóváhagyott járandóságát is valorizálják – 2023-ban 11,8%-kal, s az eredményt összehasonlítják a minimálnyugdíj összegével. Ha az eredeti nyugdíj a valorizáció után is alacsonyabb a minimálnyugdíjnál, azt továbbra is ki fogják egészíteni a minimálnyugdíj szintjére. Ha esetleg a valorizáció után az eredeti nyugdíj összege hirtelen meghaladná a minimálnyugdíj szintjét, akkor a nagyobb összeget kezdik folyósítani. Ideális esetben a minimálnyugdíjat is át kellene értékelni, azaz évente kellene emelni. Korábban ez így is volt, de most már harmadik éve szinten tartják, vélhetően csak 3-4 múlva fogják valorizálni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.