Elmegyek egészen Strasbourgig

bíróság k

Időről időre hallunk vagy olvasunk olyasmiről, hogy Strasbourgban az emberi jogi bíróság hozott valamilyen fontos döntést, ami kötelező egy-egy országra nézve. Vajon az egyszerű emberek is fordulhatnak ehhez a bírósághoz? Hogyan? Ifj. Mészáros Lajos jogász is – olvasói levélre reagálva – erre a kérdésre keresi a választ.

Olvasói levél

Volt feleségemmel a válás után nem egyeztünk meg a vagyon elosztásán, ezért bírósághoz fordultam. A járási bíróság tegnap hozta meg az elsőfokú ítéletet, amit igazságtalannak tartok, mivel a bíró ignorálta a közös házba invesztált kb. 65 000 € saját megtakarításomat, és mindezt közelebbi indokolás nélkül. Úgy érzem ezért, hogy megsértették az alapvető jogaimat. A döntés alapján 15 napom van, hogy fellebbezzek a kerületre, de én inkább rögtön a strasbourgi bírósághoz fordulnék! Kész vagyok megtéríteni az ezzel járó illetéket is, de nem hiszem, hogy ügyvédet is tudnék fizetni, ezért a beadványt magam készíteném el, bár angolul nem nagyon tudok. Azt szeretném tudni, hogy fordulhatok-e egyenesen a strasbourgi bírósághoz, és mik a szükséges lépések?

Olvasónk a „strasbourgi bíróságot” említi, amely alatt a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságára (Bíróság) gondol. A Bíróság az Európa Tanács tagállamai által létrehozott nemzetközi bíróság. Fő feladata annak biztosítása, hogy a tagállamok betartsák az Emberi Jogok Európai Egyezményében (Egyezmény) foglalt alapvető jogokat és jogi biztosítékokat. Ezt a feladatát a Bíróság az egyének által benyújtott panaszok elbírálásával látja el, ha pedig megállapítja, hogy valamelyik tagállam megsértette az Egyezményben szereplő alapvető jogokat, ítéletet hoz, amelyben akár pénzbeli elégtételt is megítélhet a panaszosnak. Az ítéleteket kötelesek a tagállamok végrehajtani.

Mivel Szlovákia is az Európa Tanács tagja, és aláírta az Egyezményt, az abban garantált alapjogok és szabadságok vonatkozásában (pl. olvasónk esetében a tulajdon védelméhez való jog, igazságos eljáráshoz való jog stb.) mi is fordulhatunk panaszunkkal a Bírósághoz. Ám a panasz benyújtásának megvannak az alaki-formai követelményei, időbeli korlátai és egyéb feltételei, melyeket a Bíróság Eljárási Szabályzata szab meg, és melyet pontosan be kell tartani, ellenkező esetben a beadványt a Bíróság visszautasítja.

A panasz beadásának egyik fő feltétele, hogy csakis akkor lehet eredményes, ha a panaszos a tagállamában már minden rendelkezésére álló jogorvoslati eszközt kimerített (az ún. szubszidiaritás elve). Másként fogalmazva, olvasónk csak azután fordulhat a strasbourgi Bírósághoz, miután kihasználta fellebbezési jogát, sőt, ha lehetséges, rendkívüli felülvizsgálatot is indítványozott és alkotmányjogi panaszt is benyújtott a belföldi bíróságokon. Mivel olvasónk ügyében még „csak” elsőfokú döntés született, amely ellen fellebbezhet, ő még nem fordulhat panasszal a Bírósághoz, javasoljuk ezért, hogy mindenképpen éljen a fellebbezés lehetőségével.

Amennyiben olvasónk a hazai jogorvoslati eszközök kihasználása után is szeretne még panasszal élni Strasbourgban, ezt egy, az erre a célra létrehozott nyomtatvány kitöltésével teheti majd meg az utolsó hazai jogorvoslati eszköz kihasználása után 4 hónapon belül. Ám a panaszt nem tudja benyújtani ügyvéd segítsége nélkül, a Bíróság előtt ugyanis kötelező az ügyvédi képviselet. Ha viszont az ügyvéden nem is, az illetéken tud spórolni, mivel a panasz benyújtása illetékmentes. Ami a nyelvet illeti, nem kell használnia az angolt, panaszát a strasbourgi Bírósághoz szlovák nyelven is megírhatja, de ha magyar anyanyelvű, akár magyarul is megfogalmazhatja.

Sokszor hallhattuk már a megjegyzést: „ha kell, elmegyek egészen Strasbourgig!”. Annak érdekében viszont, hogy elkerüljük a csalódást, be kell tartani az eljárási feltételeket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?