Ahhoz, hogy a vállalkozók jól ki tudják számolni az adójukat, előbb helyesen meg kell állapítaniuk az adóalapjukat. A tiszta jövedelmet az összes bevétel összege és a kimutatható kiadások különbözeteként kaphatjuk meg.
Az adó kiszámolása, a kiadások elkönyvelése
Leggyakoribb kiadások: bérköltségek, járulékok, étkezési- és útiköltség, bérleti díj, üzemanyag ára, reklám és marketing, jogi szolgáltatások, helyi adók és illetékek, illetve kimutatható kiadásnak számít a különböző áruk és szolgáltatások vásárlását igazoló összes számla, amelyek összefüggnek az adott vállalkozással.
Tényleges és átalánykiadások
Mindenki eldöntheti, mi az előnyösebb számára: a ténylegesen kimutatható kiadások, az egyszerűsített adónyilvántartás, esetleg az egyszeres vagy kettős könyvvitel alapján, illetve az ún. átalány kiadások. Az utóbbiak a vállalkozásból származó összes bevétel 60%-át tehetik ki, miközben a felső határ 20 ezer euró évente. A tényleges és az átalánykiadásokat nem szabad kombinálni, és az áfafizetők nem élhetnek az átalánykiadások lehetőségével (ez alól kivételt képeznek azok, akik nem egész évben voltak áfafizetők). Adónyilvántartást viszont mindenkinek kell vezetnie, vagyis az adóalap megállapítása céljából időrendi sorrendben, megfelelően tagolva jegyeznie kell a bevételeket, illetve nyilvántartást kell vezetnie a tartalékokról és a kinnlevőségekről. A kiadásokhoz hozzá kell adni a biztosítókba elvezetett járulékokat is, beleértve a 2021-es éves elszámolás során keletkezett, de már kiegyenlített hátralékot is.
Adókedvezmények
A vállalkozók is különböző adómentes tételeket érvényesíthetnek: az adózóra és a házastársra vonatkozó adómentes részt, a gyermekekre vonatkozó és a jelzáloghiteles adóbónuszt, a nyugdíjbiztosítási rendszer 3. pillérébe átutalt önkéntes befizetéseket. Ezen kívül érvényesíthető az üdülési csekk – a legalább 2 éve vállalkozók élhetnek ezzel a kedvezménnyel: akik tavaly minimum kétnapos szlovákiai kiránduláson vettek részt, a költségek 55%-át, legfeljebb 275 eurót elkönyvelhetnek adókiadásként, és ezzel a tétellel csökkenthetik az adóalapjukat. Ez csak azok számára előnyös, akik a tényleges kiadásokat érvényesítik.
Mekkora az adó?
Miután összegeztük a bevételeket, majd levontuk a kiadásokat és adókedvezményeket, a megkapott adóalapból már kiszámolható az adó. Az a vállalkozó, akinek a tavalyi jövedelme kevesebb volt 49 790 eurónál, 15%-os adót fizet. Ha a jövedelem meghaladta a 49 790 eurót, már 19%-os az adó, de ez a kulcs csak a 37 981,94 eurót nem túllépő összegre vonatkozik. A 37 981,94 euró feletti tételt már 25%-os adóval sújtják. A 37 981,94 euró a létminimum 176,8-szorosa. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.