Noha a közoktatás ingyenes, egyetemre járni költséges dolog, és nem mindenki olyan szerencsés, hogy a családja támogathatja. Sok fiatal saját maga finanszírozza a tanulmányait, és különböző pénzforrásokat keresnek. Az egyik a diákhitel.
A főiskolai tanulmányokkal összefüggő kiadások évente több ezer euróra rúgnak, és számos fiatalnak munkát kell vállalnia, hogy előteremthessék az ehhez szükséges fedezetet. Ideális esetben a család megfelelő anyagi hátteret képes biztosítani, előfordul azonban, hogy a rossz szociális helyzet vagy egyéb problémák, megromlott kapcsolatok miatt erre nincs lehetőség. A rászorulók az államtól szociális ösztöndíjat igényelhetnek, ám azt sem hagyják feltétlenül jóvá mindenkinek. Az esetleges megszorult helyzetben a diákhitel jelenthet megoldást. A fiatalok a bankoktól és az államtól egyaránt vehetnek fel kölcsönt.
Kereskedelmi bankok
A diákhitelt leginkább a fogyasztási kölcsönökhöz lehet hasonlítani, miközben sok szempontból azoknál sokkal előnyösebb. Például a kölcsön törlesztését esetenként csak az iskola befejezése vagy csak azután kell elkezdeni, hogy a fiatal adós rendszeres havi jövedelemre tett szert. Sokszor kedvezőbb a kamatláb a többi fogyasztási hitelhez képest. Ezen kívül a szokványos fogyasztási hitel esetében az alacsonyabb kamatlábat ahhoz a feltételhez köthetik, hogy az ügyfél nyisson számlát az adott bankban, kössön hitelbiztosítást, a számlára rendszeresen utaljon át bizonyos összeget stb. A diákhitelhez e feltételek teljesítése nélkül is különböző előnyöket kínálhatnak. A pénzt bármire lehet használni, például tandíjra, kollégiumra, könyvekre, utazásra, tanulmányi utakra stb. A kereskedelmi bankok közül jelenleg csak a Szlovák Takarékpénztár kínál kimondottan diákhitelt, 6,49%-os kamattal. A többi pénzintézetben kötetlen felhasználású fogyasztási hitelt lehet intézni, a kamatok nagyon különbözőek, 5–11% között mozognak. A takarékpénztárban felvehető összeg 300–40 000 euró között van, a futamidő pedig 1–8 év.
Továbbá, diákhitel esetében nem számláznak kezelési költséget. A kommersz kölcsön alapfeltétele, hogy az igénylő nappali tagozatos, 18–26 év közötti főiskolai hallgató legyen. A bankban elég felmutatni a személyi igazolványt, a szülőkre nincs szükség. Kell azonban iskolalátogatási igazolás. Sok esetben azt sem firtatják, az igénylőnek van-e valamilyen bevétele, szükség van azonban kezesre, akinek már rendelkeznie kell rendszeres jövedelemmel.
Állami kölcsön
A legelőnyösebb és leginkább hozzáférhető diákhitelt a Művelődéstámogató Alap (FNPV) közvetítésével az állam nyújtja – különösebb bürokrácia és illetékek nélkül lehet intézni, nappali és levelező tagozatosok egyaránt benyújthatják az igényüket, korhatárt sem szabtak. Míg a kereskedelmi bankok általában 5–11 százalékos kamattal hiteleznek, az állam jóval kedvezőbb feltételek mellett kölcsönöz a diákoknak, de mindig szükség van legalább egy kezesre. A hitel szabad felhasználású, külföldi diákok és a külföldi iskolák diákjai is igényelhetik. A hitelszerződés aláírásával az igénylő automatikusan beleegyezik a törlesztés elhalasztásába, azaz törleszteni csak a tanulmányok befejezése után kell. Aki nem akar élni ezzel a lehetőséggel, vagyis már a tanulmányai alatt szeretné elkezdeni a kölcsön visszafizetését, a hitelszerződés 6. részében bejelöli, hogy nem kéri a törlesztés elhalasztását. Anyasági és gyermekgondozási szabadság alatt legfeljebb 5 éves törlesztési haladékot lehet intézni. Továbbá, a tanulmányok befejezése után törlesztési haladék intézhető, ha az adós munkanélküli, és szerepel az álláskeresők jegyzékében. Ugyancsak előny, hogy az FNPV minden ügyfelét biztosítja súlyos baleset vagy halál esetére, vagyis ha ilyesmi előfordul, az ügyfél helyett a biztosításból törlesztik a kölcsönt.
Az állami hitel hátránya, hogy csak évente kétszer intézhető, jóváhagyása esetén körülbelül két hónapig kell várni, mire megérkezik a pénz a számlára, s legfeljebb 20 ezer euró igényelhető (bár bizonyos esetekben 40 ezer eurót is lehet kérni), viszont minden évben, legfeljebb hatszor benyújtható a kérvény. Kommersz kölcsön bármikor intézhető, és akár 40 ezer eurót is jóváhagyhatnak.
Kamatláb és futamidő
Az állami diákhitel kamatlába az idén nem változott, maradt 4%, nem módosították a felvehető összeg alsó és felső határát sem. A kezest igénylő hitel minimális összege 1000 euró, a felső határ pedig első- és másodfokú főiskolai tanulmányaikat végzők esetében 7500 euró, doktoranduszok esetében 15000 euró. A kezes nélküli hitel célösszegének alsó határa mindenki számára 1000 euró, a felső limit is egységesen 2000 euró. A kiváló rangsorolású egyetemeken tanulók minimum 1000, maximum 20 000 euró szabad felhasználású, illetve 40 000 euró kötött felhasználású hitelt vehetnek fel, s az utóbbi esetben legalább a pénz felét tandíjra kell fordítani. A kiváló rangsorolású egyetemeken tanulóknak jóváhagyható hitelt olyan tehetséges diákok igényelhetik, akik külföldön tanulnak – így akarják motiválni őket, hogy tanulmányaik befejezése után hazatérjenek, s itthon kamatoztassák tudásukat.
Ügyintézés
Az állami hitelt az FNPV-n keresztül kell intézni. A szükséges nyomtatvány letölthető az alap weboldaláról: www.fnpv.sk. A kitöltött kérvénnyel el kell menni az adott felsőoktatási intézmény tanulmányi osztályára, ahol igazolják, lepecsételik az űrlapon feltüntetett adatokat. A kérvényhez csatolni kell a szükséges mellékleteket (lásd a nyomtatvány magyarázatában levő utasításokat; például szükség lehet igazolásra arról, hogy az igénylő szociális ösztöndíjat kap; igazolást kell felmutatni, ha az igénylőnek már vannak gyerekei, illetve, ha maga is sokgyermekes családból származik stb.). Szükség van rendszeres bevétellel rendelkező kezesre is.
A kitöltött nyomtatványt a mellékletekkel együtt szeptember 30-áig a következő címre kell eljuttatni: Fond na podporu vzdelávania, Panenská 29, 1103 Bratislava. A borítékra rá kell írni, hogy: „Žiadosť o pôžičku – študent”.
Aki lekési a szeptember végi határidőt, annak legközelebb december 1-jétől lesz ismét lehetősége benyújtani a kérvényt, a második kör 2025. január 31-én zárul.
A kérvények megvizsgálása és az esetleges fontossági sorrend felállítása után az FNPV tanácsa megvitatja, azaz jóváhagyja vagy elutasítja a kérelmeket – ez legkésőbb a kérvény benyújtásának határidejétől számított 60 napon belül megtörténik. Utána az alap honlapján közzéteszik a jóváhagyott kérelmek listáját, és a sikeres pályázónak két példányban postázzák a szerződés javaslatát. Egyet 30 napon belül aláírva vissza kell küldeni – ellenkező esetben a szerződést érvénytelennek minősítik.
Stabilizációs kölcsön
2019 júniusától létezik az állami hitelek egy speciális fajtája, az úgynevezett stabilizációs kölcsön, amelyre azok jogosultak, akik olyan tanulmányi programokban vesznek részt, amelyek az államilag szabályozott foglalkozásokra készítenek fel, főleg ahol munkaerőhiány tapasztalható. Ilyenek a különböző egészségügyi pozíciók, amelyek esetében bizonyos jogi normák írják elő, hogy az egyes foglalkozások végzéséhez milyen szakvégzettség kell. Azon tanulmányi programok és foglalkozások listáját, amelyek esetében intézhető stabilizációs kölcsön, a szakminisztérium határozza meg. A stabilizációs kölcsönt azért vezették be, hogy itthon tartsák a frissen végzett nővéreket, ápolókat: aki az iskola befejezése után az egészségügyben marad, annak a ledolgozott időszak arányában elengedik az igényelt összeg egy részét. Minél tovább dolgozik valaki nővérként vagy ápolóként, annál kevesebbet kell visszafizetnie, esetenként az egész összeget, a kamatokkal együtt elengedhetik.
Doktoranduszok
A harmadfokú felsőoktatási képzésben részt vevők, azaz a doktoranduszok nemcsak diákhitelre, hanem pedagógushitelre is jogosultak, de egyszerre csak az egyikre. Az utóbbi törlesztési feltételei egy picit eltérőek, rendszerint a pedagógushitel összege magasabb. A kettőt nem lehet kombinálni a későbbiek folyamán sem. Ezért mielőtt valaki igényli valamelyik hitelfajtát, előbb mérlegelnie kell, mi éri meg jobban, és a jövőben mire lehet még szüksége. Például a nappali tagozatos doktorandusz diák- és pedagógushitelt egyaránt intézhet, a levelező tagozatos csak diákhitelben részesülhet.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.