Ha már támad a burgonyabogár

A burgonyatermelők számára a legnagyobb gondot a burgonyabogár pusztítása elleni védekezés jelenti. Ha az állományban a bogár elszaporodik, akár tarrágást is okozhat.

A burgonyabogár lárvái ellen védekezhetünk különböző vegyszerekkel, de már nálunk is vannak környezetkímélő, egy speciális bacilust, a Bacillus thuringiensis tenebrionist tartalmazó készítmények is, amelyet nálunk Novodor FC néven forgalmaznak. A környező országokban az almabimbó-likasztó bogár és a cickánybogár ellen is alkalmazzák. Nem mérgező sem az emberekre, sem pedig a háziállatokra vagy az egyéb hasznos szervezetekre. Keverhető folyékony, nem lúgos kémhatású műtrágyával, védelmi ideje nincs.

A Novodor FC mikrobiológiai rovarölő szert a burgonyabogár lárvái ellen fejlesztették ki. Akkor hatásos és hatékony, ha megfelelő időben, azaz a fiatal lárvák ellen, a kelés utáni 6-9 napon belül alkalmazzák. Ehhez természetesen rendszeresen ellenőrizni kell a kelő lárvákat. Amint a tojások többségéből már kikeltek a lárvák, megkezdjük a kezelést. A szer kávébarna sűrű folyadék, amely nagy mennyiségű mikroszkópikus nagyságú mikrobiológiai fehérjéket tartalmaz. A szer hatásának eléréséhez a lárváknak ezeket az apró részecskéket kell megenniük. Amint ezek a lárvák emésztőrendszerébe jutottak, azok befejezik a rágást, s tovább már nem károsítanak. A lárvák emésztőrendszere ugyanis fokozatosan felbomlik és 2-5 napon belül belső bakteriális fertőzés eredményeként elpusztulnak, lehullnak a növényről. A szer elsősorban a fiatal, az 1. és 2. fejlődési stádiumban levő lárvák ellen hatásos, helyes alkalmazás esetén mintegy 95 százalékukat elpusztítja. A 3. és 4. fejlődési stádiumban levő nagy és kövér lárvák már ellenállóbbak, az esetükben általában 40-50 százalékos a készítmény hatékonysága. A felnőtt bogarakat viszont már nem pusztítja, csupán mintegy 80 százalékban csökkenti a tojásrakási képességüket.

A szer 6-8 órán belül az eső elleni lemosásnak is ellenáll. Legalább 7-10 napig hatásos. Mivel a nap ibolyántúli sugárzása csökkenti a szer hatását, ezért inkább borús időben, illetve reggel vagy este juttassuk ki a növényekre. Fontos, hogy a levelek fonákjára is jusson belőle, itt a sugárzás ellen is jobban védett. A reggeli permetezés a legjobb, mivel a lárvák elsősorban napközben rágcsálnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?