Ha lehetőség van rá, válasszuk a bio- vagy integrált termesztést

Napjainkban egyre többen érdeklődnek a vegyszermentes termelés lehetőségei és módszerei iránt. Sokan ugyanis rájöttek, hogy teljes értékű gyümölcsöt és zöldséget kizárólag műtrágyák és vegyszerek nélkül lehet termeszteni.

Ma már egyre többen tudatosítják, hogy fel kell hagyni a műtrágyák és növényvédő szerek korlátlan használatával, ha azt akarjuk, hogy unokáinknak nitrát mentes ivóvizük legyen. Mások viszont a műtrágyák és növényvédő szerek egyre növekvő ára miatt fontolgatják a biotermelés valamelyik formájára, vagy legalább az integrált termesztésre való áttérést.

A vegyszermentes termeléssel kapcsolatos, több mint két évtizedes tapasztalataim alapján én a biodinamikus, vagy ennek alapján kialakított termesztési módszert ajánlom. Lényege abban rejlik, hogy egységes kölcsönhatásban fogja fel a növényeket, a földet, az állatokat, sőt még az égitesteket is.

Az előnyös kölcsönhatás kihasználása

A kezdő biotermelőknek azt ajánlom, hogy első fázisban főleg a növények közötti előnyös kölcsönhatásokat használják ki. Például nagyon kedvezően hat egymásra a vöröshagyma és a sárgarépa, akár egyszerre egymás mellett, akár egymás után elő- vagy utóveteményként termesztve. Egy időben, egymás mellett termesztve kölcsönösen elriasztják egymás kártevőit, éspedig a hagymalegyet és a sárgarépalegyet, így ezek kártétele kisebb. A keresztesvirágú káposztafélékre meglehetősen jó kölcsönhatást gyakorol a zeller vagy a paradicsom, amely a növekedésben jelentkező kedvező hatáson túl a káposztafélék kártevőit is riasztja. A káposztafélék közelébe ültetett zeller vagy paradicsom megzavarja a petézni készülő káposztalepke szagérzékelését, és ennek következtében a kártevő többnyire lemond arról, hogy az odapetézzen.

Készítsünk vetési tervet

Egyes növények magas növésűek, szeretik a napfényt, de monokultúrában ezen igényüket csak viszonylag nagy tőtávolsággal elégíthetjük ki. Vannak növények, amelyek viszont alacsonyak és egy kis árnyékolással növelhető a terméshozamuk. A fenti célok megvalósítására nagyon jól megfelel a vegyes kultúrás termesztési mód. Ezen termelési mód előnyeinek legnagyobb mérvű kihasználásáról most dönthetünk egy jó vetési terv elkészítésével.

A vegyes kultúrás termesztés vetési tervének elkészítését előzze meg a rendelkezésünkre álló terület meghatározása és ennek felvázolása 1:50, 1:75, 1:100, vagy más léptékben. Ezen vázoljuk fel a jövendőbeli sorokat a lépték alapján egymástól 0,50 m távolságra, ami az 1:50 léptékű vázlaton 1 cm távolságnak felel meg. A sorok kijelölésénél is figyelembe kell venni több tényezőt. A napfényt a növények legjobban hasznosítják, ha a sorok észak–déli irányban haladnak. A lejtősebb terepen jobb, ha a sorok nagyjából a rétegvonalakkal párhuzamosan haladnak, mert így csökkentik a talajerózió lehetőségét.

Sok kiskertész által megszokott ágyasok helyett azért tervezzük a sorokon való termesztést, mert így használhatjuk ki legmegfelelőbben a növények kölcsönhatásainak az előnyeit.

Melyik sorba mi kerüljön?

A tervezés következő fázisában összeírjuk azokat a növényeket, melyeket termelni szándékozunk, majd ezeket három csoportba soroljuk. A karós paradicsomot, a függőleges támaszra futtatott uborkát, a futóbabot, a csemege-, csípős- és fűszerpaprikát és minden magas növésű, viszonylag hosszú ideig tenyésztett növényt az első sorra tervezzük. A sort nevezzük fő soroknak, a vázlaton jelöljük „A” betűvel, egymástól pedig 2 m-re tervezzük. A hagyma–sárgarépa, fejes saláta–téli karalábé, korai burgonya–fejes káposzta, fokhagyma–endívia és egyéb olyan növények, melyekből egy tenyészidő alatt két termés takarítható be egy sorról, alkotják a termesztésre tervezett növények második csoportját. Ezeket a „B” betűvel jelölhet sorba szánjuk, a vázlaton egymástól szintén 2 m-re tervezzük. A harmadik csoportba soroljuk azokat a növényeket, melyekből háztartásunkban a legtöbb fogy, alacsony növésűek, és egy termelési időszakban akár három termés is betakarítható belőlük (pl. zöldhagyma, korai sárgarépa, hónapos retek, fejes saláta, korai karalábé, zeller). E sorokat a vázlaton „C” betűvel jelölhetjük és egymástól 1 méterre tervezzük. A vázlaton a sorokat az ACBCACBCA kombináció alapján jelöljük ki. A sorokat ábrázoló vonalakra ráírhatjuk a növények nevét abban a sorrendben, ahogyan azokat ott termeszteni fogjuk. A sorrend kialakításakor ügyelünk arra, hogy az egymást segítő növények a lehető legközelebb kerüljenek, értelemszerűen az egymást nem tűrő növények a lehető legtávolabb kerüljenek.

Gazdasági és természetvédelmi okokból is ajánlható a vegyes kultúrás termesztés az árutermelő kertészeknek és a nagyüzemi termelőknek egyaránt. Nekik azonban szélesebb sorközöket kell kialakítaniuk.

A szerző a szepsi mezőgazdasági iskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?