Gyümölcstermesztési trendek

Az Európai Uniós csatlakozás kihívást és újabb piaci lehetőséget jelent a szlovákiai agrártermelőknek. Ahhoz, hogy Európai Uniós társaik méltó versenytársai lehessenek, ismerniük kell az EU-ban érvényes jogszabályokat, rendeleteket.

Az Európai Uniós csatlakozás kihívást és újabb piaci lehetőséget jelent a szlovákiai agrártermelőknek. Ahhoz, hogy Európai Uniós társaik méltó versenytársai lehessenek, ismerniük kell az EU-ban érvényes jogszabályokat, rendeleteket.

Az Európai Unió zöldség-gyümölcs piaci rendtartásában (2200/96 rendelet) „minireform” született 2000-ben (2699/2000 rendelet). A termelői szerveződést azonban így sem sikerült a kívánatos szintre emelni. A termelőknek legföljebb a 60-70 százaléka hajlandó az összefogásra, de van olyan tagállam, ahol a gazdák 60 százaléka nem tagja ilyen típusú szerveződésnek. A működési programokra nyújtható támogatási lehetőséget Hollandia, Belgium és Franciaország tudta jól kihasználni, megelőzve Spanyolországot és Olaszországot is. A költségvetés 2001-ben 1,86 millió euró volt, amiből 264 ezer eurót nem sikerült fölhasználni.

A zöldség-gyümölcs termelői és értékesítési szervezeteknek (tész) a forgalom alapján jelenleg 4,1 százalékos támogatás adható, ez 2001-ben ténylegesen 4,13 százalék, idén pedig 4,16 százalék volt. Az olaszok más déli országokkal együtt bírálják a szabályozást kialakító északi gyümölcstermesztő országok munkáját. Szerintük el kell érni, hogy a termelői értékesítő szervezetek megerősödjenek, rugalmasabban kereskedhessenek, újabb beruházási támogatási lehetőségekre van szükség a nyomonkövethetőség, az élelmiszerbiztonság fokozásának érdekében és könnyíteni kell a túl bürokratikus támogatási rendszeren is. Mindezen tevékenység elsőrendű kedvezményezettjei továbbra is a termelők maradjanak.

A változtatást sürgetők erősen szorgalmazzák, hogy nemzetek közötti termelői szervezetek jöjjenek létre, amelyek erőteljesebben tudnak fellépni a világkereskedelemből származó gondok ellen is. A zöldség-gyümölcs ágazatbeli reformokban a jövőben a tagállamok szakmai szervezeteinek is közre kell működniük. El akarják érni, hogy a működési programok támogatottsága elérje a 6%-ot, s hogy a „tészeket” ernyőszervezetekbe tudják terelni. Szorgalmazzák, hogy új szervezetek alakuljanak, hiszen a 75 százalékos szervezettséget mihamarabb el kellene érni. A napjainkban élő és működő szervezetek 80 százaléka szövetkezet. Spanyolországban például 360 tész működik szövetkezetként, Franciaországban 68 százalékos az arány, pedig akár konzorciumként is dolgozhatnának. Ezek a szervezetek a továbbiakban is rendkívül fontos szerepet játszanak a tárolótér növelésében és fejlesztésében, a környezet- és fogyasztóbarát termelési rendszerek elterjesztésében. Régóta húzódó gond, hogy a növényvédelmi törvényt még mindig nem harmonizálták a tizenöt tagország között sem. Eddig a 176 hatóanyagból 70 szermaradvány felső értékét állapították meg az EU-ban. (A Kertészet és Szőlészet nyomán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?