Gumicsere megsérült felnivel

autós-tippek

„Ismerősöktől is hallottam már hasonló eseteket, amikor gumi átszereléskor megsérült a felni a pereme, vagy összekarcolódott a fényezés. Van aki szóvá sem teszi az ilyesmit, csak magában bosszankodik, én azért szeretem, ha korrekten rendezésre kerülnek a hasonló ügyek” - győri autós szakértőnk saját példáján keresztül arra figyelmeztet, mit érdemes észben tartani gumicsere előtt.

Évek óta ugyanoda viszem az autót, egy egyszemélyes műhelybe, mindig minden rendben volt eddig. Ha előre foglalt időre megyek, mindig a megbeszélt időpontban fogad a szaki (a történetben nevezzük Sanyinak), aprólékosan átnézi a gumikat, de még a fékekre is vet egy pillantást. Nem nagy munka, mégis mindig a legnagyobb figyelem mellett történt meg eddig a kerékcsere, ami nekem nagyon szimpatikus volt. Éreztem, hogy itt “nem vágnak át”, nem akarnak rám sózni idő előtt új garnitúrát, jó kezekben van a kocsi. Mióta ide járok, egy problémám sem volt a gumikkal. Tapasztalatom szerint a legtöbb szervizben a gumicserét próbálják a lehető leggyorsabban letudni, ritka az alapos munka és be- bepróbálkoznak egy kihagyhatatlan új garnitúra ajánlattal. 

November első hetében szoktam a Vitarán gumit cseréltetni, ez idén is így volt tervezve. Amikor begördültem a műhelybe, meglepődve láttam, hogy két új szerelő sürög-forog egy Seat körül, akiknek Sanyi szinte mozdulatonként mondja a feladatot, miközben egy másik ügyféllel telefonon beszélt. Az új kollégák tapasztalatlanoknak tűntek, de mit lehet tenni, ha sok az ügyfél és van potenciál a műhelyben - fejlődni kell. 

Gyors bemutatkozás után meg is kezdték a srácok a felnik leszerelését, közben Sanyival váltottunk pár szót. Beszélgetés közben fél szemmel néztem a munkát, és már a mozdulatból látszott, hogy baj lesz... Az egyik szerelő szorosan a fal mellé támasztotta az egyik leszerelt kereket a műhely bejáratánál, a felni külső részével kifelé. Tudtam, hogy el fog dőlni a kerék, mert a súlypontja a kerék külső oldalának a síkjához közel van, e szólni már nem volt idő. Fémes csattanás, a felni eldőlt és a műhely előtti töredezett betonon landolt, lapjával. 

Az első reakciók vegyesek voltak, a szerelő srác úgy tett, mintha az ilyen bakik mindennaposak lennének, Sanyi viszont egyből szólt, hogy nézzük meg, lett-e baja a felninek. A hibát vétő kolléga persze védte magát, mondván azok a sérülések már ott voltak, Sanyi viszont leállította és objektívebben állt a helyzethez. Aprólékosan átnéztük a hibákat, végül abban maradtunk, hogy volt egy-két kisebb korábbi karcolás, viszont ott, ahol egyértelműen találkozott a fényezés a töredezett betonnal, ott bizony egy jókora, fémig hatoló sérülés keletkezett, több kisebb karc mellett. A hibázó szerelő persze folyamatosan akadékoskodott, egy idő után Sanyi határozottan visszaküldte a munkához. Végül abban állapodtunk meg, hogy elküldi felújításra a felnit egy ismerőshöz, akit én is ismerek, kér egy előzetes ajánlatot, a költségeket pedig egy bizonyos arányban közösen viseljük, így mindenki számára korrekt megoldás született. Fagyos hangulatban jöttem el a műhelyből, a hibázó szerelő még az utolsó pillanatokban is láthatóan dühöngött. Maradjunk annyiban, hogy egy kis odafigyeléssel elkerülhető lett volna az eset, bárkivel megeshet, de ha kárt okoz valaki, akkor elvárható, hogy kárpótolja a másik felet... 

Egy hét múlva csörgött a telefon, Sanyi hívott, elkészült a felni. Hibátlan munkát végeztek, az előzetes ajánlat alapján tudtam, hogy mennyibe fog kerülni a javítás, homokfúvás, porfestés, peremjavítás, mindösszesen 18 ezer forint. Még egyszer megbeszéltük az ügyet, nincs harag, de elgondolkodtatott, hogy mit lehet tenni ilyen esetekben? Ismerősöktől is hallottam már hasonló eseteket, amikor gumi átszereléskor megsérült a felni a pereme, vagy összekarcolódott a fényezés. Van aki szóvá sem teszi az ilyesmit, csak magában bosszankodik, én azért szeretem, ha korrekten rendezésre kerülnek a hasonló ügyek. A végeredmény mindenesetre tökéletes lett. 

Végül arra jutottam, hogy legközelebb is előfordulhat ilyen eset, és nincs más megoldás, kerékcsere előtt le fogom fotózni a felniket, akkor legalább azt nem kell majd bizonygatnom, hogy ott volt, vagy nem volt ott a karcolás már korábban is. Kerékcsere előtt úgyis mindig lemosom a kerekeket, a fotón látszódni fognak a korábbi sérülése és legalább nem ér meglepetésként, ha újra előfordul ilyesmi. 

A teljes cikk elolvasható a crossover.hu oldalon. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?