Babicsek Bernát Fotó: Facebook
Füstmérgezésre gyanakodnak: így halhatott meg Babicsek Bernát
A tűzesetek során a legtöbb halálesetet füstmérgezés okozza, évente több száz ember kerül kórházba füstmérgezés tüneteivel. A január 1-jén elhunyt Babicsek Bernát esetében is ezt vélik a halál okának, de mi történik ilyenkor az emberrel?
Január elsején 15:45-kor érkezett a jelzés a katasztrófavédelemhez, amely szerint Solymáron a Cserje utcában halálos lakástűz történt. A nyolcvan négyzetméteres családi ház lakója nem adott magáról életjelet, ezért az egyik rokona behatolt hozzá. Most már lehet tudni, hogy az édesapja találta meg Babicsek Bernátot, aki közel a teraszajtóhoz feküdt – akkor már élettelenül. Elindultak találgatások, hogy talán menekülni próbált a fojtogató füstből a színész, de az ajtóig nem ért el. A vizsgálat nyilván megállapítja majd a halál pontos okát, s talán arra is fény derül, mi történhetett a lakásban.
A füstmérgezés tünetei ugyanakkor ismertek.
- A forró füst megégeti a légcsövet, amely megduzzad, és megakadályozza a levegő áramlását a tüdő felé.
- A füstben lévő mérgező anyagok (sósav, kén-dioxid, ammónia, stb.) megduzzasztják a légcsövet és a tüdőt, majd a tüdőbe vezető légcsövecskék beszűkülnek, ami tovább nehezíti a légzést. A füst által tartalmazott szén-monoxid, vagy cián a sejteket károsítja.
A légzőszervek megduzzadása nehézlégzést okoz, melyet súlyosbít a ziháló légzés. Az oxigénellátás csökkenése miatt eszméletvesztés is bekövetkezhet. A tüdő károsodása köhögéshez, mellkasi fájdalomhoz vezet. A vérben felgyülemlő szén-monoxid pedig fejfájást, fülzúgást, hányingert, álmosságot, szédülést, zavartságot, tájékozatlanságot, végső esetben halált okozhat.
Mit tegyünk, ha ilyen emberrel találkozunk?
Általános panasz a rossz közérzet, a szédülés, a torokkaparás, fejfájás, a szemek könnyezése, égető érzése, a köhögés, a légszomj, a hevesebb szívdobogás, valamint a hányinger, émelygés. A füstmérgezést szenvedett embert a lehető leggyorsabban szabad levegőre kell vinni, majd megvizsgálni az életfunkcióit (légzés, szívverés), ha nem lélegzik, szükséges lehet a mesterséges lélegeztetés. Takarjuk be és folyamatosan figyeljük az állapotát. Eszméletlenség esetén azonnali kórházi ápolásra van szükség.
Nagyon fontos a szakszerű, orvosi ellátás, ahol arcmaszkon keresztül látják el oxigénnel a szervezetet, valamint – ha szükséges – intubálják a sérültet, hogy a megduzzadt légcső ne zárja el a levegő útját.
Kevésbé közismert, de ettől még az is tény, hogy a füstmérgezés hosszú távú egészségkárosodást is okozhat. A forró füst a hörgőrendszert károsítja, elpusztítja a csillószőröket, amely krónikus gyulladást okozhat. A sérülés mértékétől, mélységétől függ, hogy a sérülés maradandó lesz-e, vagy képes lesz-e regenerálódni a szervezet. A maradandó károsodás lehet asztma, vagy a COPD, amely az idült hörghurut, és a tüdőtágulás együttes megnyilvánulása.
A legrosszabb, ami történhet velünk – és sajnos itt is az történhetett -, hogy alvás közben keletkezik tűz a környezetünkben. Mivel a füstmérgezés tünetei a szédülés, álmosság, émelygés, zavartság, így könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy a füstben fel sem ébredünk, egyszerűen elkábulunk, és meghalunk. Ennek elkerülése az egyik legfontosabb feladat: szerezzünk be egy tűzjelző készüléket, ami a tűz nagyon korai szakaszában hangos sípolással jelzi, hogy bajban vagyunk. (Forrás: Tűzvédelem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.