Sok a baj vele – Eltorlasz, dönt, lyukat fúr a hód. Veszélyhelyzetet okoz az ár- és bel-vízvédelemben. Fotó: Eduvizig
A vadászokban bízva: hódelejtés, csapdázás könnyített feltételekkel (GALÉRIA)
Az új engedély szerint könnyített feltételekkel gyéríthető vagy csapdázható a hód a vadásztársaságok számára: a vízügyi igazgatóságnak a „négylábú ácsok” kártétele többlet fenntartási, védekezési, helyreállítási és kártalanítási költséggel jár. A vízügy bízik a vadászatra jogosultak együttműködő szándékában.
„Az eurázsiai hód különböző típusú károkat, növekvő veszélyhelyzetet okoz az ár- és belvízvédelemben az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságnak (Eduvizig). A hódok kártétele többlet fenntartási, védekezési, helyreállítási és kártalanítási költséggel jár, mely igazgatóságunk szempontjából elsődlegesen műszaki-biztonsági kérdés” – kezdte Németh József vízügyi igazgató.
A helyzet enyhítése érdekében az Eduvizignek a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormány-hivatal 2016-ban, 2018-ban és 2019-ben is megadta az engedélyt a hódok közérdekű kármegelőzési gyérítésére. Folytatva ezt, most novemberben újra engedélyt kaptak: az ebben szereplő enyhítések a korábbiakhoz képest rugalmasabb végrehajtásra adnak lehetőséget, elősegítve a vadászatra jogosultak könnyebb részvételét.
Különbség például, hogy a korábbi 250 példányhoz képest 600 példányos gyéríthető egyedszámot állapítottak most meg komoly szakmai mérlegelést követően. Az új engedélyben a korábbiaktól eltérően már szerepel területi felosztás: a 600 példányból a Hanságban maximum 200, Szigetközben maximum 160 példány ejthető el.
Míg a korábbi engedély időbeli érvényessége két elejtési szezonra, addig az új engedély egy szezonra terjed ki, mely március 31-ig tart. Ez alól kivételt mindkét engedély esetében az elrendelt árvízvédelmi készültség és a helyreállítási időszak jelent.
A korábbi engedélyhez hasonlóan az új engedély ugyancsak lehetővé teszi a lőfegyverrel történő gyérítést és a csapdával történő befogást, az enyhítés azonban a befogott egyedek kezelésében van: már nem szükséges az elejtett állatok koponyájáról felülnézetből fényképfelvételt készíteni és nyilvántartani.”
Korábbiaktól eltérően csak a felhasználni kívánt tetemeket kell a felhasználásig mélyhűtött állapotban tartani. Közérdekű felhasználás hiányában a tetemek helyben történő elásással is ártalmatlaníthatók. A természetvédelmi hatóság által kiadott engedély az érintett vízfolyások partvonalától számított maximum 50-50 méteres távolságán belüli területen jogosítja fel az illetékes vadászatra jogosult vadásztársaságokat a saját vadászterületük határain belül az eurázsiai hódok elejtésére. A vadászatra jogosult szervek bevonása jelenleg folyamatban van, a közreműködési szándék felmérése és az egyeztetések még zajlanak.
„Igazgatóságunk, bízva a vadászatra jogosultak együttműködő szándékában, köszöntét fejezi ki a vadászatra jogosult szervezetek számára a természetvédelmi engedélyben foglalt feladatokban eddig nyújtott és jövőbeni közreműködésükért, mellyel térségi szinten hozzájárulnak az egyre növekvő ütemben tapasztalható hódkárok mérsékléséhez, ezáltal az ár- és belvízvédelmi biztonság javításához, helyreállításához.
Ezek mellett igazgatóságunk idén is megszerezte a hódok elejtéssel nem járó zavarásához (riasztásához) is a természetvédelmi engedélyt, mely alapján a lefolyási akadályok, parti fenntartást akadályozó hódvárak eltávolíthatók, valamint a partélben és a földművekben található üregek helyreállíthatók” – közölte a vízügyi igazgató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.