A győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház az egyik csúcskórház. Fotó: Petz
A megküldött működési szabályzatból tudták meg, hogy irányító vagy irányított kórház lesznek-e
Sajtóértesülések szerint januártól a városi kórházak gazdasági funkcióit átveszi az irányításukra kijelölt megyei, illetve centrumkórház. Ezzel mintegy 60-70 intézmény elveszti az önállóságát. A Győri Új Szó egy, a rendszert jól ismerő forrásától úgy tudja, a kórházak az Országos Kórházi Főigazgatóságtól (OKFŐ) kapták meg a rájuk vonatkozó Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) tervezetet, amelybe szinte csak a nevüket kellett beríni, s abból kiderült, hogy irányító vagy irányított kórház lesznek-e.
A nepszava.hu-ra hivatkozva írta meg a Weborvos egészségügyi szakportál, hogy „kiskorúsítják” a kisebb kórházakat, vagyis elveszik tőlük a pénzügyi önállóságukat. Fontos hangsúlyozni mindjárt az elején, hogy nem intézménybezárásról van szó, s nem is az ellátási skálára vonatkozik a változás, hanem a gazdasági döntések meghozatalára. Sajtóértesülések szerint javarészt decemberig, de legkésőbb januárra szinte valamennyi városi kórház elveszti gazdasági önállóságát. A cégtábla ugyan marad a kórház homlokzatán és lesz főigazgatója is – fogalmaz a Népszava -, ellenben nem lesz gazdasági, pénzügyi szervezete, önállósága az érintett intézményeknek. Ez az integráció azt is jelenti, hogy körülbelül hatvan-hetven kórháznak valamennyi gazdasági, közbeszerzési és személyügyi, valamint informatikai feladata a megyei, illetve a fővárosban a centrumkórházakhoz kerül.
Győr-Moson-Sopron megyében a győri Petz Aladár Egyetemi Kórház a „csúcskórház”, a szerepe nem is volt kérdéses, irányító lesz. Úgy tudjuk, a soproni kórház is „centrum” rangú marad – gazdasági tekintetben, vagyis megmarad az önállósága. A városi kórházak gazdasági irányítása ugyanakkor – elvben – a Petzhez kerülnek. Azért elvben, mondta el a forrásunk, mert a szakmán belül sem biztos abban mindenki, hogy ezt januárig meglépik. „Ha az OKFŐ-n múlna, meglenne, de a választások miatt senki nem kapkod.” Ez az egyik része, de van még egy gyakorlati akadálya is: „A kórházak informatikai rendszere még nem teljesen kompatibilis egymással, a számlák kiállításánál, megrendelésénél egyszerűen még káosz lenne.”
Információink szerint valamennyi kórháznak októberig el kellett készítenie a saját SZMSZ-ét, s ehhez kaptak is „segítséget” az OKFŐ-től: mindenki megkapta a maga tervezetét, amely a helyét is belőtte a rendszerben. Ahogy írtuk is: irányító vagy irányított kórház lehet az adott intézmény. A Népszava azt is tudni véli, hogy az átalakítás pontos, több száz oldalas forgatókönyvét a múlt héten megkapták a centrumok. Az országos kórházi főigazgatói iránymutatásban a változást azzal is indokolták, hogy a városi intézmény főigazgatója munkaidejének azon részét, amit eddig a működtetéssel töltött, ezentúl a betegellátás színvonalának növelésre tudja majd fordítani.
Az ellenállás eddig is nagy volt, már az a tény is mutatja, hogy a tervek szerint ezzel a nyárra végezni kellett volna, s nem is fogadnak nagy tételben a megvalósításra az érintettek – megint csak a jövő tavaszi választásokra utalva. Többen eleve kétkedve fogadják a cél elérését, ami az olcsóbb ellátórendszer lenne. Ők azzal érvelnek, hogy a megyei/ irányító intézmények vezetői és a gazdasági igazgatóik sem feltétlenül alkalmasak egy ilyen feladatra, mert néhol a saját intézményükben adódó problémákkal sem bírnak. Azzal pedig, hogy napi ügyekben sem helyben születik a döntés és a jóváhagyás, sok kárt okozhatnak a városi kórházakban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.