A fotó illusztráció
A legjobb árajánlat milliárdokkal volt több a vártnál
Három és félszeresére drágult a kunszigeti szennyvíztisztító korszerűsítése és bővítése, miután a közbeszerzési ajánlatok bontása után kiderült, hogy az ajánlati árak bőven meghaladják a támogatási szerződés szerinti építési költséget. Így egy friss kormánydöntéssel 2,1 milliárdról 7,3 milliárd forintra (!) ugrott a beruházás összköltsége, melyből 6,4 milliárd uniós KEHOP-támogatás.
Jócskán megdrágult a Kunsziget és térsége szennyvíztisztító telep korszerűsítése és bővítése.
A projektben 90 százalékos támogatást biztosítanak az érintett települések konzorciumának: Dunaszegnek, Dunaszentpálnak, Győrladamérnek, Győrzámolynak, Kunszigetnek, Lébénynek, Mecsérnek, Mosonszentmiklósnak és Öttevénynek.
A támogatás eddig így állt össze: 1,878 milliárd forint a projekt KEHOP-keretében finanszírozandó támogatása, 208 millió forint a „megtérülő projektköltségre jutó központi költségvetési forrás”, 80 millió a „le nem vonható, az EU felé el nem számolható áfa összeg”.
A közbeszerzési eljárás azonban nem várt eredménnyel zárult. Módosítani kellett a helyi konzorciumi együttműködési megállapodást, mert „a beérkezett ajánlatok bontását követően egyértelművé vált, hogy az ajánlati árak meghaladják a jelenleg hatályos támogatási szerződés szerinti építési költséget.” Az érintett településeken ezért testületi üléseket kellett összehívni január végén. Győrladaméron is elhangzott: „az eredeti költségvetés nem fedezi a közbeszerzési eljárás során a legjobb árajánlat összegét.”
A Magyar Közlöny friss száma szerint a KEHOP-támogatás így 4,566 milliárd forinttal nőtt, a központi költségvetési forrás 507 millióval, az áfa 71 millióval. Így a projekt összköltsége 2,1 milliárdról 7,3 milliárdra ugrott. Mivel nagyobb lett a költségvetés, így a településekre jutó önrész is emelkedett, erre azonban – ahogy a győrladaméri ülésen elhangzott - kiegészítő támogatási igényt nyújt be Kunsziget, mint a konzorcium vezetője.
Az alsó-szigetközi szennyvíztisztítót 2008-ban felújították, ott úgynevezett eleveniszapos tisztítási technológiát használnak, gépi iszapvíztelenítéssel. Az iszapot iszapcentrifugával víztelenítik. A szennyvíziszapot mezőgazdasági területeken hasznosítják, a tisztított szennyvíz befogadója a Mosoni-Duna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.