Egyre nő a szlovákiai fogyasztók körében az áruházláncok saját márkás üdítőinek és főleg ásványvizeinek népszerűsége. Legalábbis ez derül ki a GfK közvélemény-kutató társaság Étkezési szokások c. felméréséből.
Vonzódunk az olcsóbb italokhoz
A portugálok spórolnak a legtöbbet
A GfK csoport legutóbbi, több európai országra kiterjedő kutatásának eredménye, az Euro Panel Index, az úgynevezett hideg italok piacán jelen lévő kereskedelmi és gyártói márkás termékek átlagárának összevetéséből született. Az index a legalacsonyabb értéket Portugáliában érte el – itt áll egymástól legtávolabb a két márkatípus fogyasztói ára –, ugyanakkor legkevésbé Finnországban érzékelhető a különbség a kereskedelmi és a gyártói márkás hideg italok árában. Ez tehát azt jelenti, hogy a portugálok spórolnak legtöbbet saját márkás üdítő vásárlásakor, a legkevesebbet pedig a finnek.
Az egyes, a kutatásban résztvevő országokban elért értékek nem minden esetben tükrözik az adott ország általános gazdasági helyzetét. Jó példa erre Csehország és Szlovákia, ahol a mutató hajszálpontosan 0,53 volt, holott a bruttó havi átlagkereset Prágában és Pozsonyban nagyban eltér. A visegrádi négyek közül Lengyelországban a mutató 0,51 volt.
Magyarországi helyzetkép
Magyarországon az áruházláncok saját márkái átlagosan 39 százalékkal kerültek kevesebbe, mint a márkás termékek. A kutatásból kiderült azt is, hogy déli szomszédaink egyre kevesebb márkás üdítőt isznak. Magyarországon 1997 óta leginkább az ásványvizek kedveltsége nőtt, míg szénsavmentes gyümölcslé esetében mérsékelt emelkedést, a szénsavas üdítőnél pedig stagnálást érzékeltek. A magyar piacon az úgynevezett hideg italok mindhárom vizsgált szegmensében egyre nagyobb súllyal vannak jelen a kereskedelmi márkák, melyek sikere egyszerre több tényezőtől is függ, bár e tényezők közül továbbra is az ár kap kiemelkedő szerepet.
A GfK Étkezési szokások felmérése szerint a magyar lakosság több mint háromötöde fogyaszt különösen szívesen szénsavmentes gyümölcsleveket. Emellett a fogyasztók fele különösen szívesen csillapítja szomját ízesített szénsavas üdítőitalokkal. Az ásványvizet különösen kedvelők aránya 1997 óta mintegy megduplázódott: míg 1997-ben még a megkérdezettek 41 százaléka, addig 2005-ben már tízből mintegy nyolc ember az ásványvíz mellett tette le voksát. Az ásványvizek kedveltsége nagyjából nemtől független, ám míg a szénsavmentes gyümölcslevek elsősorban a hölgyek, addig a szénsavas üdítőitalok a férfiak körében különösen népszerűek.
Szlovákiai fogyasztási szokások
A szlovákiai háztartások 2005-ben csaknem 17 százalékkal vásároltak több üdítő italt, mint 2004-ben, pénzben 6 százalékkal költöttünk többet üdítőkre, mint egy évvel korábban. Az egyes alkoholmentes italtípusok közül nálunk továbbra is az ásványvizek és az asztali vizek a legnépszerűbbek, annak ellenére, hogy az évközi fogyasztás e szegmensben a vizsgált időszakban 43 százalékról 40 százalékra esett vissza. Abszolút értékben viszont 9 százalékkal több asztali- és ásványvizet fogyasztottunk. E italkategóriában továbbra is a szénsavas ásványvizek dívnak, miközben a fogyasztók már kezdik megkedvelni és keresni a mérsékelten dúsított valamint a csendes ásványvizeket is.
A vizsgált időszakban Szlovákiában nőtt a szénsavval dúsított limonádék (23 százalékról 24%-ra) és a kóla típusú italok (17-ről 18 százalékra) fogyasztásának az aránya. A jeges teák piaci részesedése viszont alig változott, mindössze 1 százalék körüli értéket mutatott.
A saját márkák piaci pozíciójának alakulása a visegrádi négyek mindegyikében pozitív, csakúgy, mint az ausztriai piacon. A további növekedés előfeltétele a kutatók szerint a saját márkás termékek kínálati palettájának folyamatos, prémium termékekkel való bővítése – itt fontos szerepet kaphat többek között a vonzó csomagolás. A már megszólított vásárlók árérzékenysége is tényező lehet a kereskedelmi márkák növekedésében. (ng, vý, gy)
Ásványvízben nagyhatalom vagyunk
Pozsony. Hírforrások szerint Szlovákiában több mint 1650 ásványvízforrás található. Radioaktív vizeken kívül minden vízfajta megtalálható nálunk. A szakhatóságok mintegy 106 gyógyvízforrásból engedélyezték a merítést, és jelenleg a következő gyógyvizeket palackozzák: Cígeľka, Korytnica, Fatra Extra, Sulinka, Brusnianka. A természetes ásványvizek közül a Baldovská, Salvator, Budiš, Fatra, Santovka, Slatina, Mitická, Čerínska, Ľubovnianka, Gemerka, Kláštorná kerül palackba. Az ásvány- vagy asztali vizek több mint 90 százalékát immár nálunk is PET flakonokban forgalmazzák. (jm, gy)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.