Vitánk a vállalkozóval

N. B.: Ablakot rendeltünk a konyhába egy helyi vállalkozónál. Meglepetésünkre egy durva, formátlan ablakot kaptunk, amit ugyan nem akartunk átvenni, de végül mégis beszerelte.

N. B.: Ablakot rendeltünk a konyhába egy helyi vállalkozónál. Meglepetésünkre egy durva, formátlan ablakot kaptunk, amit ugyan nem akartunk átvenni, de végül mégis beszerelte. Többszöri reklamálásunkra próbált ugyan a gyártó javítani rajta, de az ablakkal egyfolytában problémák vannak: a szél befúj, az eső beesik rajta. Hogyan léphetnénk fel a vállalkozóval szemben?

BERNÁTH SZILVIA

Az Önök esetében a Polgári Törvénykönyvnek (PT) a tárgynak megrendelésre történő legyártásával kapcsolatos rendelkezéseit kell figyelembe vennünk. Ezek kimondják, hogy a kivitelező felel mindazokért a hibákért, melyek a megrendelő általi átvételkor felmerülnek, továbbá azokért a hibákért is, melyek a megrendelt tárgy átvétele után, a jótállási idő folyamán látnak napvilágot. A jótállási időt a törvény 6 hónapban állapítja meg. Amennyiben a jótállási idő folyamán a tárgynak olyan hibája merül fel, amely eltávolítható, akkor a kivitelező azt köteles haladéktalanul és bérmentve megtenni. Ha olyan hibáról van szó, amely nem távolítható el és amely a tárgy rendeltetésszerű használatát gátolja, akkor a PT 648. §-a második bekezdése értelmében a megrendelő a megkötött szerződést felbonthatja. Joga van erre abban az esetben is, ha a hibát az ismételt javítások ellenére sem sikerül eltávolítani és a tárgy nem használható rendeltetésszerűen. Mivel az Önök esetében a hibák eltávolítására tett kísérletek láthatóan kudarcba fulladtak, nem eltávolítható hibáról van szó, vagyis Önöknek jogában áll a jótállási idő folyamán(!) a vállalkozó tudomására hozni, hogy a vele kötött szerződést megszüntetik. A szerződés megszűnésével mindkét félnek vissza kell szolgáltatnia mindazt, amit a szerződés alapján kaptak: a vállalkozónak a pénzt, Önöknek pedig az ablakot kell visszaszolgáltatni. Jogukat a jótállási időn belül kell érvényesíteni, különben megszűnik. Ez után már csak a vállalkozóval szembeni kártérítési követelés jöhet számításba. Ezzel kapcsolatban az elévülési idő két év. A kárt okozó személy a tényleges kár megtérítésére kötelezhető, melyet azonban konkrét és pontos adatokkal kell alátámasztani.A szerző a Csekes, Világi, Drgonec és Társai ügyvédi iroda munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?