Visszaütött a második nyugdíjpillér szigorítása

Pozsony |

<p>A nyár folyamán igazi tőzsdei száguldásnak lehettünk a tanúi. Akik valamilyen részvényalapban tartják megtakarításaikat, akár 50-70%-os nyereséget is el tudtak érni. Annak ellenére viszont, hogy a nyugdíjpénztárakban a lakosság túlnyomó többsége a progresszív alapokat részesíti előnyben, ebből a pénzesőből mégis kimaradt.</p>

A szlovákiai nyugdíjalapok progresszív alapjai mindig is csak formailag voltak progresszívak, a részvények aránya legfeljebb csak 20%-ot tett ki. Egyrészt a portfóliómenedzserek feltételezték, hogy az ügyfelek túl bátrak voltak, amikor a legkockázatosabb alapot választották. Másrészt az előző két évben globális visszaesés uralkodott, így a kevés részvény tartása megfelelő stratégia volt. Tavasszal viszont, amikor tízéves mélypontra zuhantak az indexek, inkább már vásárolni kellett volna. Akkor még egy-két százalékot tettek ki a részvények, ma már csak tizedszázalékos arányban birtokolnak ilyen értékpapírokatanyugdíjalapok. A portfólió ilyen alakításának nem piaci, hanem politikai okai is vannak. A II. pillér két alkalommal történő megnyitása miatt az alapkezelők igyekeztek minél stabilabb hozamokat elérni. Ez a volatilis, azaz nagy árfolyam-kilengést produkáló részvényekkel nehezen elérhető. Igazán nagy változást a július 1-től életbe lépett törvény hozta. Ez alapján félévente megvizsgálják valamennyi alap teljesítményét. Ha az átlagtól elmarad, a nyugdíjpénztárnak saját vagyonából kell kipótolnia a különbséget. A jelenlegi szabályozás persze nem zárja ki, hogy szokásos mennyiségű részvényt birtokoljanak. Ezt a nyugdíjalapok elővigyázatosságból teszik, hogy ne fizessenek bírságot. Mivel mindhárom alapfajtában azonos kockázató értékpapírok vannak, elsősorban kötvények, szinte teljesen mindegy, melyik társaság melyik alapjába irányulnak a megtakarítások. Egy-egy nyugdíjalaptól tehát valamilyen extrahozamra nem lehet számítani. Az valóban igaz, hogy a szlovák nyugdíjrendszer a legolcsóbb Európában, de egyben a legalacsonyabb hatásfokú is. A nyugdíjpénztárak alapkezelői tevékenysége és hozama jelenleg a hagyományos banki lekötött betétekhez hasonlítható. Ilyen nézőpontból viszont az egész rendszer fenntartása drága.
A politika negatív befolyása a nyugdíjalapokra tehát továbbra is érezhető. A kormánykoalíciónak sikerült elérnie, hogy a szlovákiai nyugdíj-előtakarékoskodók éppen a legnagyobb emelkedésből maradnak ki. Robert Fico a veszteségektől szerette volna megkímélni a polgárokat, ennek ellenére a nyereségtől fosztotta meg őket.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?