Vészfékezés előtt a világgazdaság?

Bombaj/London/Frankfurt. Hétfő óta óriási zuhanást produkálnak a világ tőzsdéi, aminek kiváltó oka, hogy biztosra veszik, a világ legnagyobb gazdaságát magáénak mondó USA válságba került. A lejtmenet begyű?rűzött Európába, Szlovákiát egyelőre csak közvetetten érinti.

Csak az ima segít? A részvények zuhanása miatt tegnap a bombaji tőzsdén leállították a kereskedést. AP-felv. „Színtiszta pánik” van a globális piacokon. Hétfő óta hatalmas zuhanást produkálnak a világ tőzsdéi, a mélyrepülés Ázsiából indult ki, ám ezt megelőzően az egyesült államokbeli jelzáloghitel-válság volt a kiváltó. Ennek legfőbb oka, hogy keleten túlzottan magasan voltak az indexek, a részvények túl voltak árazva. A 10-15% körüli zuhanás mindenképp egy korrekciónak tekinthető, a részvényárak nagyon elszálltak a vállalatok valós teljesítményéhez képest. 2001. szeptember 11-e és az ezredfordulós internetes cégek boomja után ez volt az eddig legsúlyosabb tőzsdei lejtmenet. Ez hosszabb távon tartós lassulást vetíthet előre.

Omlottak az ázsiai tőzsdék

Az amerikai gazdaság lehetséges válsága miatt hétfőt követően további eséssel nyitottak tegnap a nemzetközi tőzsdék. Az ázsiai és európai mélyrepülés a hétfőn államünnep miatt pihenő New York-i tőzsdére is hatással lesz – mondták az elemzők. A japán Nikkei index 10 éve nem produkált ilyen zuhanást, mint most: több mint 5,5%-ot esett egy nappal a már „Fekete Hétfőnek” nevezett hét eleji, 4%-os értékcsökkenés után. Az ausztrál börze még sokkolóbb eredménnyel állt elő: 20 éves rekordot döntve több mint 7 %-ot zuhant. A Hongkongi Hang Seng tőzsdeindex pedig kedd délelőtt mínusz 8%-on állt. Az Amerikából begyűrűző hatásokat a dinamikusan növekedő Kína tőzsdéje is megérezte, mivel a sanghaji index 7%-ot veszített értékéből. Az indexek beszakadása egyes helyeken olyan mértékű volt, hogy például Bombajban és Szöulban a nap folyamán fel kellett függeszteni a kereskedést. Elemzők megjegyezték, hogy a kínai és indiai tőzsde teljesítménye komoly aggodalommal tölti el a részvényeseket, mivel a két feltörekvő piactól várták, hogy idén fenntartják a globális gazdaság növekedését.

Európa 300 milliárdot vesztett

Az amerikai gazdaság fékeződése, majd az ázsiai tőzsdék zuhanórepülése Európába is begyűrűzött. Csak hétfőn a német DAX-tőzs?deindex 5%-os, a londoni FTSE-index 7%-os és a párizsi CAC-mutató 7%-os gyengülése együttesen 300 milliárd dollárral csökkentette a tőzsdén jegyzett társaságok piaci értékét. Utoljára ilyen veszteséget a 2001 szeptemberi New York-i merénylet után könyveltek el. Gyakorlatilag a jelentéktelen forgalmú pozsonyi tőzsde volt az egyetlen, amelynek indexén nem érződött a válság.

A tőzsdei hírek nyomán George Bush amerikai elnök a Fehér Házba rendelt több amerikai gazdasági vezetőt. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (FED) tegnap 75 bázisponttal 3,5%-a csökkentette az irányadó kamat színvonalát. A FED a recesszió veszélyétől tartva határozott a rendkívüli kamatcsökkentésről. Ennek hatása egy szempillantás alatt fordította meg a kereskedés menetét Európa szerte, vagyis tegnap délután, legalábbis Európában megállt a lejtmenet. A tőzsdesokk nyomán esett az olaj és az arany ára. Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap főigazgatója komolynak nevezte a helyzetet, és azt mondta, hogy a világ minden országa szenved az amerikai gazdaság szűkülése miatt. A börzebukások mellett még egy rossz hír érkezett, mégpedig az egyik vezető amerikai bankháztól. A Bank of America ugyanis az közölte, hogy gyakorlatilag elpárolgott a nyeresége. A második legnagyobb amerikai bank, a Bank of America tegnap közzétett gyorsjelentéséből kiderül, hogy a pénzintézet nyeresége 95%-kal csökkent a negyedik negyedévben.

Aggódnak a pénzügyérek

Aggodalmukat fejezték ki az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei a nemzetközi pénzpiacokon mutatkozó válságjelenségek miatt, de hangot adtak annak a véleményüknek is, hogy túlzott piaci reakcióról van szó, a válság pedig remélhetőleg nem érinti az uniós gazdaságot. A brüsszeli találkozóra érkezve Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse arra hívta fel a figyelmet, hogy nem világméretű recesszióról van szó, csupán az amerikai gazdasági visszaesés lehetősége az, ami kiváltotta a piacok reakcióját. Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő és pénzügyminiszter, az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportjának vezetője irracionálisnak minősítette a pénzpiacok mozgását. Több más pénzügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy még ha a tengerentúlon hanyatlás kezdődik is, annak nem feltétlenül lesz súlyos negatív hatása Európára. A Financial Times brit pénzügyi lap azt írta tegnap, hogy az euróövezetben a gazdasági növekedés idén akár 1,5-1,8 %-ra is visszaeshet a tavalyi 2,6-ról. Hozzátette: az unióban reménykednek, hogy a recesszió megelőzésére tett amerikai intézkedések hatásosak lesznek.

Hogyan látják az elemzők?

A Raiffeisen Bank szakértői szerint az USA recessziója nem mély (a gazdasági visszaesés nem túlzottan nagy); nem tart hosszú ideig (2008 második felében már megkezdődhet a kilábalás); a világgazdaságra gyakorolt hatása nem katasztrofális (bár a világgazdasági növekedés mérséklődése nem kerülhető el 2008-ban, de globális recesszióról szó sincs). Ilyen gazdasági forgatókönyv mellett azt tartják a legvaló?szí?nűbbnek, hogy bár a pénz és tőkepiaci bizonytalanság az első negyedévben még kitarthat, de ezt követően stabilizálódás, majd a második félévben javuló befektetői hangulat várható. A gazdasági problémák nem új keletűek: a korábbi évek ingatlanpiaci fellendülése 2007 során megtört, a jelzáloghitelezéssel foglalkozó amerikai pénzintézetek közül többen bajba kerültek és az értékpapírosított jelzáloghitel-portfóliók elterjedése miatt a veszteségek elérték a nagy amerikai és európai bankokat is.

Szlovákia még ellenáll

A lakossági fogyasztás várható visszaesése mind-mind az USA-recesszió irányába mutatott, ugyanakkor a közgazdasági elit nagy része korábban még úgy vélte, a bődületes ütemben növekvő fejlődő országok (India, Kína, Oroszország, Brazília, Törökország, stb.), valamint az Európai Unió is elkerülheti a válságot. Nem így történt, a végzetes adatok 2008 első napjaiban érkeztek meg. A január 4-én publikált 2007 decemberi amerikai munkaerőpiaci statisztikák drámaian gyengék lettek, majd január 15-én napvilágot láttak a várakozásoktól elmaradó kiskereskedelmi forgalmi adatok is decemberről, melyek rámutattak: a karácsonyi bevásárlási szezonban a fogyasztók sokkal kevesebbet költöttek, mint tavaly. Ha azonosítani szeretnénk egy határozott pontot, ahonnan már nem egyszerű bizalmi válságról, hanem gazdasági válságról beszélhetünk, akkor talán ezen adatok publikálása lehet ilyen. Az egyelőre biztosnak tűnik, hogy az USA és ezzel párhuzamosan a világgazdaság lassulni fog idén. Ez persze Szlovákia gazdaságára is negatív hatást gyakorol, azonban az autóipari és számítástechnikai beruházások, továbbá az aléacsony bérek révén idén még talán tartható a kitűnőnek mondható 7%-os növekedés. (m, č, Pf, PB, NG, I, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?