Vészesen függ az ország az autógyáraktól

<div>A tíz legnagyobb, közép- és kelet-európai autógyártó közül három Szlovákiában székel &ndash; ennek jókora hátulütője is lehet.</div>

A Coface nemzetközi hitelbiztosító régiónk legnagyobb vállalatainak a teljesítményét elemezte és rámutatott a veszélyekre is. Régiónk legnagyobb autógyártója – a Coface adatai szerint – ugyan a cseh Škoda Auto, az ágazat tíz legnagyobb vállalata között azonban a szlovákiaiak dominálnak. A tízes listára felkerült a pozsonyi Volkswagen Slovakia, a zsolnai Kia Motors Slovakia és a nagyszombati PCA Slovakia is. A listán két-két magyar, cseh és lengyel, valamint egy román gyártó található. Katarzina Kompowska, a Coface kelet-közép-európai vezetője elmondta: korábban a régiós országokban az olaj- és gázipari szektor volt a legerősebb, ám 2016-ban a világpiacon az autóipar számára kedvezően változott a helyzet, az új autók iránt nő a globális kereslet, a háztartások és a cégek is keresik az új gépkocsikat. Régiónkban az autóipar bevételei tavaly 8,6%-kal, 128 milliárd euróra nőttek, a nyeresége pedig csaknem 7%-kal bővült. A régiós autógyártók tavaly 4 millió gépkocsit dobtak piacra, ami az EU termelésének több mint a 20 százaléka. „Az elkövetkező időszakban ráadásul további növekedésre számíthatunk, hiszen Szlovákiában hamarosan megkezdi gyártását a brit Jaguar Land Rover” – nyilatkozta Juraj Janči, a Coface Slovensko vezetője. Grzegorz Sielewicz, a Coface régiós elemzője szerint azonban Szlovákia már most is munkaerőhiánnyal küzd, és nincs ez másként a régió egészét tekintve sem. Sielewicz szerint azonban Szlovákiának gondot okozhat az is, hogy túlzottan egy ágazatra összpontosít, így ha az autóiparban gondok lesznek, azt az egész ország megérzi.  A Coface azonban nem csupán az autóipart vizsgálta. Felmérésébe a kelet-közép-európai országok – köztük Magyarország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia – legnagyobb (legalább 300 millió eurós éves árbevétellel rendelkező) vállalatai kerültek, a pénzügyi szolgáltatók, így a bankok, biztosítótársaságok, lízingcégek és brókercégek nem szerepelnek a felmérésben. A régiós vállalati listát a lengyel olajcég, a PKN Orlen vezeti, amelynek árbevétele tavaly 18 milliárd eurót, nyeresége pedig 1,3 milliárd eurót tett ki. A második legnagyobb cég a csehországi Škoda, 12,9 milliárd eurós árbevétellel és 1,31 milliárd eurós nettó profittal. A harmadik helyen áll a Mol, a magyar olaj- és gázipari cég 11,5 milliárd eurós árbevétellel és 812 millió eurós nettó nyereséggel szerepel a Coface listáján. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?