<p>Mára csaknem minden negyedik szlovákiai háztartás egyszemélyes, ami több előnnyel, ám rengeteg hátránnyal is jár. A felmérések szerint az egyedül élők tetemes részének a kisebb nem várt kiadások is rengeteg gondot okozhatnak, ami könnyen adósságcsapdába sodorhatja őket.</p>
Veszélyes hitelcsapda
A nem kellően felmért hitelfelvétel, kamatemelés stb. sok embert sodorhat adósságcsapdába, amiből gyakran nem látszik kiút. A hitel nem évül el, emiatt akár az adós élete végéig is a fizetésének vagy nyugdíjának egy részét letilthatják. A fizetéséből levont összeg legtöbbször csak a végrehajtói díjra és a kamatokra elég, gyakran még arra sem. Ilyen nehéz anyagi helyzetben az emberek 79 százaléka a családjára támaszkodik – derül ki a Focus közvélemény-kutató társaság felméréséből, amit a KRUK Csehország és Szlovákia Kft. számára készített. Az adósságbehajtással foglalkozó társaság szerint épp ezért az egyedül élők számítanak a legrizikósabb csoportnak, hiszen a gondjaikkal magukra maradnak.
Problémás törlesztés
A most közzétett felmérés szerint az egyszemélyes háztartások 84 százalékának egy kisebb nem várt kiadás megtérítése is gondot okozna, ha ezt csupán a rendszeres havi bevételeikből kellene fedezniük. Az egyedül élők esetében a statisztikai hivatal adatai szerint ez átlagosan 523 euró körül mozog. „Egy kétszemélyes háztartás esetében ez 1132 euró, ami egy személyre számítva ugyan csak 43 euróval több, mint az egyszemélyes háztartás esetében, az előbbiek előnye azonban, hogy osztozhatnak a rezsiköltségeken, ami jelentős megtakarítást jelent” – nyilatkozta Markéta Fixová, a KRUK munkatársa. Az egyedül élők csaknem felének például már a rezsiköltségek kifizetése is gondot okoz, míg a kétszemélyes háztartások esetében ezek aránya 33 százalék körül mozog.
Épp ezért nem csoda, hogy a hiteltérítés is az egyszemélyes háztartások számára a legmegterhelőbb. A válaszadók 56 százaléka szerint a havi törlesztőrészlet előteremtése jelentős gondot okoz, és csupán a 4 százalékuk nem jelzett semmi problémát. Az elemzők szerint azoknál, akik épp hogy csak felszínen vannak, de nagy nehézségek árán még fizetik a részleteket, – váratlan helyzetre viszont nincsenek felkészülve – nincs minden veszve.
Tájékoztassuk a bankot
A legfontosabb, hogy folyamatosan kommunikáljanak a bankjukkal, hiszen mindig az a legjobb megoldás az adósságcsapdába esett ügyfélnek, ha a bankkal közösen találja meg a megfelelő megoldást. Első lépésben lehetőség van arra, hogy törlesztőrészleteket átmenetileg csökkentse, átütemezze a bank. Ez megoldást jelenthet akkor, ha valaki hirtelen veszíti el állását, de egyébként jó eséllyel talál magának munkát, vagy ha átmenetileg munkaképtelenné válik.
Segítség lehet az is, ha meghosszabbítják a hitel futamidejét. Ezáltal csökken a havi törlesztőrészlet, és később, ha az ügyfél anyagi helyzete rendeződik, még mindig módosíthat a szerződésén. A lényeg, hogy a bank lássa a fizetési hajlandóságot. (vlv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.