<p>Napjainkban pár másodperc alatt módosítható egy bankautomata, és körülbelül ugyanennyi időbe telik a megszerzett adatoknak köszönhetően egy folyószámla teljes kirablása is.</p>
Veszélyes bankautomaták
Pozsony |
A skimming, vagyis a bankkártyákkal és a bankautomatákkal való visszaélés az elmúlt néhány évben világszerte óriási üzletté vált a feketegazdaság számára. Szlovákiában ugyan ez a módszer továbbra sem tartozik a legelterjedtebb bűnözési formák közé, a szakemberek szerint azonban nem árt az óvatosság. „A szlovákiai pénzintézetek tavaly 52 olyan esetet regisztráltak, amikor az ügyfeleik kártyaadatait próbálták meg ellopni, ami enyhe csökkenés az egy évvel korábbi 65-tel szemben” – derül ki a Szlovák Bankszövetség (SBA) elemzéséből. Zuzana Murcko, az SBA szóvivője szerint ez a bűnözési fajta így a szlovákiai bankautomaták nem egész 2%-át és a bankkártyák 0,0058%-át érintette. A módszer szinte mindig ugyanaz. Az elkövetők a kártyaleolvasó nyílásának tetején egy mágnescsík-leolvasót helyeznek el, míg a berendezés fölé egy mini kamerát telepítenek. Így megszerezhetik a PIN-kódokat és a többi személyes adatot. Az információkat a rendszer eltárolhatja memóriakártyán, amit utólag begyűjtenek, vagy akár egy közeli laptopra is átjátszhatja. Az adatcsomagok külföldre kerülnek, ahol elkészülnek az igazi adatokat tartalmazó hamis kártyák. Ezután indulhat a folyószámlák kifosztása. Sokan nem is veszik észre, hogy a beérkezett összeget már leemelte valaki, és csak később tudatosul bennük a csalás. Érdemes résen lenni a külföldre utazóknak is. A skimming különösen Törökországban, Libanonban, Dél-Afrikában népszerű, a bűnözők elsősorban a turistaközpontok, szállodák közelében elhelyezett bankautomatákat módosítják előszeretettel. A felhasználók ugyanakkor sokat tehetnek a kockázatok minimalizálására. A skimming ellen meglepően könnyen lehet védekezni. A PIN-kód megadásakor például elég egy pénztárcával vagy az egyik kézzel eltakarni a billentyűket, így ha van is felszerelve kamera, a bűnözők nem tudnak mit kezdeni a megszerzett adatokkal. Érdemes megvizsgálni az automatákat, hogy lát-e rajtuk az ember különös dolgokat, ha ilyeneket észrevesz, értesíteni kell a bankot. Szintén a biztonságot növeli, ha mindig ugyanazt a készüléket használjuk, és eleve célszerű a bankokban elhelyezett automatákat választani. Ha azonban már megtörténik a baj, a legfontosabb, hogy azonnal értesítsék az esetről a bankot, és tiltassák le a bank- vagy a hitelkártyájukat. „A hatályos jogszabályok szerint a reklamációkivizsgálás nem tarthat 30 napnál tovább, kivételes esetekben azonban ez eltarthat akár fél évig is” – ismerte el Murcko. A második lépés, hogy el kell menni a rendőrségre. Amennyiben ez megtörtént, utána is célszerű figyelni a folyószámla forgalmát és az esetleges új fejleményekről folyamatosan tájékoztatni a pénzintézetet. (vlv, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.