Újra gazdasági válság?

London. Soros György szerint George W. Bush amerikai elnök és csapata a felelős a dollár értékvesztéséért, miként azért is, hogy „a nemzetközi pénzügyi rendszer varratai felfeslőben vannak”. A latin-amerikai válságot tetézi a dollár árfolyamzuhanása, ami azt jelenti, hogy a világgazdaság motorja gyakorlatilag leállt.

A helyzet válságos – figyelmeztetett a magyar származású amerikai nagybefektető a London Business Schoolban mondott beszédében. A milliárdos a befektetői bizalom hiányát a „gazdaságban meglévő Bush-tényezőnek” nevezte előadásában, mondván: az Egyesült Államokban még mindig azt hiszik, hogy a piacok majd korrigálják magukat, a piacokat azonban nem lehet magukra hagyni, kívülről kell korrigálni őket. Soros beszédét az előzte meg, hogy Lawrence Lindsey, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója a CNBC tévének azt mondta, hogy az amerikai kormány továbbra is az erős dollár mellett van, de azt is vallja, hogy végső soron a piacnak kell kialakítania a valuta értékét. Soros azonban erre így reflektált: hamis az állítás, hogy a piacnak mindig igaza van, valójában a piac gyakran téved. Ezért van szükség a jegybankok beavatkozására. Aggasztó, hogy a hatóságok nem mutatnak túl sok hajlandóságot az érdemi cselekvésre. Soros közölte, hogy a dollár hanyatlása meglepetésként érte, s a jelenséget annak tulajdonítja, hogy „nincs bizalom az amerikai ügykezelésben”, annak egyoldalúságában, „a nemzeti önérdek hajszolásában”. A bizalomvesztés okai között említette azt is, hogy az Egyesült Államok „nem viselkedik a világgazdaság vezető hatalmához illő felelősséggel, s nem törődik a pénzügyi rendszerrel”.

A dollár a múlt héten több évi mélypontra süllyedt elsősorban az euróhoz és a jenhez képest. Az euró a hét közepén már 1 dollárcentnél is közelebb járt a dollárparitáshoz, és a jen 120 jen/dollár alá erősödött. Még pénteken is 119,46 jen volt a dollár egysége a késői tokiói kereskedésben. Soros az eurót is „igen tökéletlen instrumentumnak” nevezte, amelynek kezelésén szerinte „sok javítanivaló van még”. Hozzátette ugyanakkor, hogy hosszabb távon, ahogy mind több ország csatlakozik az euróövezethez, a közös pénz erősebb lesz, mert nagyobb gazdaság áll majd mögötte. Soros György – aki a font ellen indított spekulációs rohamot tíz éve, minek eredményeként a valuta kizuhant az akkori uniós átváltási mechanizmusból – Nagy-Britanniát is a mielőbbi eurócsatlakozásra ösztönözte, mondván: nélküle megszűnik a brit gazdaság tőkevonzó képessége. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?