<p>Miután szerdán a forint és a BUX is levált a régiós deviza- és tőzsdeindex mozgásokról, csütörtökön délután újabb negatív rekordot ért el a magyar fizetőeszköz a bankközi kereskedésben. A forint 313,50-ig gyengült az euróval szemben. Ötéves mélypontján, ismét 10.000 pont alatt, 9.593,53 ponton zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a BUX csütörtökön: az index 440,07 ponttal, 4,39 százalékkal gyengült.</p>
Újabb negatív rekord: 315,8 forintot ér egy euró! (frissítve)
Utoljára 2004 januárjában állt ilyen alacsony értéken az index. Csütörtökön folytatódott az euró bevezetésével kapcsolatos diskurzus, miként a parlamenti vita előtt a Reform Szövetség javaslatai is központi helyen állnak.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint az euró bevezetéséhez vezető kiskapuk keresése helyett neki kellene látni a maastrichti kritériumok teljesítésének. Az MNB elnöke addig nem lát esélyt belépésre az eurózóna előszobájának tartott ERM-II. árfolyamrendszerbe, amíg a forintárfolyam jelentős kilengéseket produkál.
Az uniós ügyek francia államtitkára csütörtökön Budapestre utazott, hogy arról tájékozódjon, milyen feltételekkel lehetne az eurócsatlakozás menetrendjét felgyorsítani. "Franciaország bizonyítani fogja szolidaritását a közép-kelet-európai országok iránt ... A gazdasági és pénzügyi válságban, amelyhez szociális válság is társul, semmi nem lenne tragikusabb Európa számára, mint egy új nyugat-keleti megosztottság" - hangsúlyozta a francia államtitkár, Bruno Le Maire a France 24 francia hírtelevíziónak nyilatkozva, elutazása előtt.
Ugyancsak rövidebb várakozási időt sürget az euróövezet előszobájában Herczog Edit (MSZP) európai parlamenti képviselő az Európai Bizottságnak feltett írásbeli kérdésében. Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közlemény szerint "a kelet-európai pénzügyi összeomlás lehetősége a legsürgetőbb gazdaságpolitikai kérdés, amellyel az EU-nak ma szembe kell néznie".
A jegybank elnöke a HVG-nek adott interjújában a Reform Szövetség javaslatait két ponton is előremutatóbbnak nevezte a kormány válságterveinél. Ugyanakkor Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, miután csütörtökön a Reformszövetséggel tárgyalt kijelentette: a Fidesz programjába semennyire nem illeszkednek a Reformszövetség javaslatai; más dimenzióban kell megfogalmazni egy következő kormány teendőit - jelentette ki . Mint mondta, újjá kell építeni a magyar gazdaságot, nem pedig megjavítani.
A Standard and Poor's hitelminősítő egyik elemzője csütörtökön azt nyilatkozta, hogy javulna a balti államok hitelképességének megítélése, ha gyorsulna eurócsatlakozásuk, mert csökkennének a folyómérlegükkel kapcsolatos kockázatok.
A decemberi tragikus magyar ipari termelési adatok után számítani lehetett arra, hogy az export dinamikája is erősen csökken - mondta el az MTI-nek a 2008-as külkereskedelmi adatokat kommentálva Barta György, a CIB Bank elemzője. Tavaly a külkereskedelmi mérleg hiánya 159 millió euró (23,8 milliárd forint) volt, szemben a 2007. évi 119,7 millió euró (29,9 milliárd forint) deficittel - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A KSH február elején publikált előzetes adatai szerint még aktívumot mutatott a tavalyi külkereskedelmi mérleg, az akkori jelentés szerint az egyenleg 33 millió euró (24 milliárd forint) volt.
Mélyülő recesszióról tanúskodnak az Európai Unió statisztikai hivatalának csütörtökön közzétett adatai: eszerint az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 1,5 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben az előző negyedhez képest. Ezzel az euróövezeti GDP immár a harmadik egymást követő negyed óta csökken, egyre nagyobb ütemben.
Az unió egészére vonatkozó adatok azt mutatják, hogy Magyarország GDP-je 1,0 százalékkal csökkent mind a harmadik negyedhez, mind az egy évvel korábbihoz, 2007 utolsó negyedéhez képest.
Az Európai Központi Bank a csütörtöki kamatdöntésével fél százalékponttal 1,50 százalékra csökkentette irányadó kamatát, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumát. Az EKB alapkamata még sohasem volt 2 százalék alatt. A döntést követő sajtóértekezleten a bank elnöke, Jean-Claude Trichet figyelmeztetett a fennálló euróövezeti csatlakozási szabályok betartásának fontosságára az övezet esetleges bővítése esetére.
Szintén kamatot vágott a brit jegybank, amelynek alapkamata így 0,5 százalékra süllyedt. Október óta ez a Bank of England hatodik kamatcsökkentése. A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit jegybanki alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent az őszi csúcspontról. A Bank of England történetében már a két hónappal ezelőtti csökkentéssel kialakult kamatszint is történelmi mélypont volt: a több mint háromszáz éves központi pénzintézet alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.